natoaktual.cz

Čeští studenti si vyzkouší roli amerických kongresmanů

29. srpna 2013  13:41
Americký parlament je jedním z nejvlivnějších zákonodárných sborů na světě. I zde pracují poslanci, senátoři či lobbisté. V Česku na podzim proběhne třetí ročník simulace zasedání kongresu USA, šanci zasednout v jeho řadách mají studenti středních i vysokých škol.  

Český model amerického kongresu určený pro studenty | foto: americkykongres.cz

Základním cílem modelu amerického kongresu je otestovat si v roli zákonodárce v nejmocnějším parlamentu světa, svou orientaci v parlamentní politice, působení ve vybraných výborech a také prosazování zájmů svých voličů, přibližují smysl projektu organizátoři z plzeňského Centra pro studium diplomacie a politiky.

Model amerického kongresu

Přihlásit se mohli všichni studenti ze středních nebo vysokých škol se zájmem o mezinárodní dění, americkou politiku, diplomacii či jen o fungování demokracie. V součanosti pořadatelé ještě mají několik volných míst. Bližší informace lze najít na stránkách www.americkykongres.cz

Český model amerického kongresu je studentskou vzdělávací akcí, která se letos již potřetí uskuteční v Plzni od 13. do 17. září. Studenty organizovaný projekt nabízí možnost modelového jednání Kongresu USA se vším všudy. Záštitu nad letošním třetím ročníkem převzal senátor Jiří Bis.

Účastníci modelu si mohou vybrat z několika rolí, které budou na modelu zastávat. Tyto role se budou často překrývat, což může být sice náročné, nicméně i užitečné. Naučí se tak zohledňovat více stanovisek a lépe se dopracovat kompromisního řešení.

Budou vystupovat jako zástupci jednoho ze států americké federace, jako poslanci demokratické či republikánské strany a případně i jako lobbisté, jejichž úkolem je prosadit v kongresu své zájmy. Kongresmani tak budou muset neustále zvažovat, zda budou s lobbisty spolupracovat a případně jakým způsobem, aby se nezdiskreditovali a připravili si prostor pro výhru v dalších volbách.

"Jednání účastníků je po celou dobu trvání akce průběžně pozorováno a posléze hodnoceno. To proto, aby účastník dostal zpětnou vazbu a vytvořil si představu, zda by uspěl jako skutečný kongresman," uvedla Sandra Štolllová z pořádajícího centra. Kromě nejlepších delegátů budou všichni zúčastnění odměněni potvrzením o absolvování a také individuální zpětnou vazbou sestavenou z průběžných hodnocení.

Akce je rozdělena do dvou částí. První dva dny během takzvané přípravné části budou účastníci navštěvovat přednášky významných hostů z ČR i zahraničí. Zbylé tři dny již přijdou na řadu samotná jednání.

inc natoaktual.cz
zpět na článek