natoaktual.cz

Studenti jako diplomaté: vstup Ukrajiny do NATO není na pořadu dne

7. dubna 2015  16:47
Nedělitelnost Ukrajiny je třeba jednoznačně podpořit, ale její členství v Severoatlantické alianci není na pořadu dne, i když lze Ukrajině poskytnout pomoc s vojenským výcvikem. Shodli se na tom středoškolští účastníci Modelu NATO, simulujícího zasedání nejvyššího orgánu Aliance.  

Model NATO během studentského summitu | foto: Pražský studentský summit

Aktuální situací na východě Evropy se inspirovali organizátoři Pražského studentského summitu, když připravovali témata pro simulaci jednání Severoatlantické rady. Třídenní „jednání“ studentů z celé České republiky v pražském Kongresovém centru minulý měsíc pak dospělo k jednoznačnému výsledku.

O Modelu NATO

Studenti měli příležitost sejít se s více než stovkou hostů zejména z diplomatické a politické sféry a jejich zájmu si velmi ceníme. Za řečnickým pultíkem vystoupil například náčelník Generálního štábu AČR (a od června pak předseda Vojenského výboru NATO) Petr Pavel, velvyslanci USA a Kanady v ČR Andrew Schapiro a Otto Jelinek či eurokomisařka Věra Jourová, konstatoval Jan Kotara z přípravného výboru akce.

„V rámci jednání jsme vyjádřili podporu ukrajinské svrchovanosti a zavázali se zapojit do výcviku jejích vojsk. Případné přijetí země do Severoatlantické aliance však nebylo na pořadu dne – takové rozhodnutí by při aktuální geopolitické situaci nebylo namístě,” řekla Iva Gejdošová, jedna z celkem 28 účastníků Modelu NATO, který je součástí Pražského studentského summitu, největšího vzdělávacího projektu svého druhu ve střední Evropě.

Středoškoláci se učí řemeslu diplomacie

Pražský studentský summit nabízí studentům středních škol šanci zasednout v rámci simulace jednání v rámci hned několika mezinárodních organizacích – OSN, Evropské unie, Visegrádské skupiny a právě Severoatlantické aliance.

Vybraní studenti, kteří prošli začátkem školního roku výběrovým řízením ve formě eseje, se následně po dobu půl roku účastnili tentokrát jubilejního, již 20. ročníku projektu, který sestává ze tří základních složek: přípravných setkání, doprovodných akcí, mezi něž letos patřila například návštěva protiletadlové základny české armády ve Strakonicích, a závěrečného summitu.

Během tří březnových dnů pak téměř čtyři sta účastníků summitu zasedalo v prostorách Kongresového centra, kde jednali o problémech, které řeší opravdová Severoatlantická rada. Na agendě tak byla zejména situace na Ukrajině, vztahy mezi aliancí a Ruskou federací či budoucnost mise NATO v Afghánistánu.

Odkazy:

Pražský studentský summit

Asociace pro mezinárodní otázky

Již tak unikátní simulace je okořeněná o skutečnost, že veškerá jednání probíhají striktně v anglickém jazyce. Studenti tak nejen zapracují na svých schopnostech vystupovat před lidmi, správně a přesvědčivě argumentovat či vyhledávat relevantní informace, ale také si prohloubí své jazykové znalosti.

Pražský studentský summit je největším projektem Asociace pro mezinárodní otázky, přímo na organizaci se pak podílí tým zhruba 70 vysokoškolských studentů z České a Slovenské republiky. Partnerem Modelu NATO, který funguje již 10 let, je provozovatel tohoto portálu, tedy Informační centrum o NATO.

natoaktual.cz
zpět na článek