natoaktual.cz

Stropnický navštívil vojáky na Golanech. V Izraeli řešil obrannou spolupráci

17. ledna 2017  8:57
Smlouva na dodávku osmi moderních radarů pro českou armádu od izraelského státního výrobce IAI Elta by měla být podepsána do dvou měsíců. Během návštěvy Izraele a českých vojáků v misi na Golanských výšinách to uvedl ministr obrany Martin Stropnický.  

Ministr obrany Martin Stropnický na Golanských výšinách | foto: Armáda ČR

„Spolupráce našich zemí ve vojenské oblasti je dlouhodobě vynikající a chceme ji dále rozvíjet. Během dvou měsíců bychom měli podepsat smlouvu na osm špičkových izraelských radarů MADR, hodně si slibujeme i od již nastartované spolupráce v oblasti kybernetické obrany,“ uvedl Stropnický v Jeruzalémě po pondělním jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem.

Za osm 3D radiolokátorů, známých z izraelského systému protiraketové obrany „Iron Dome“, zaplatí ministerstvo obrany 2,9 miliardy korun. Část zařízení se ale bude vyrábět i v Česku.

Hlavními tématy společných rozhovorů byla aktuální bezpečnostní situace v Izraeli i ve světě a bilaterální vztahy České republiky a Izraele. Večer se ministr sešel se zástupci českých a izraelských obchodníků a podnikatelů. V úterý je na programu schůzka s izraelským ministrem obrany Avigdorem Liebermanem.

Cestu do Izraele ale Stropnický začal na Golanských výšinách, kde se setkal s českými vojáky působícími v misi UNDOF. „Dnes jsem se na vlastní oči přesvědčil o náročnosti mise UNDOF na Golanech. Naši vojáci tam odvádějí skvělou práci,“ řekl.

Ministr obrany Martin Stropnický na Golanských výšinách

Jednotky OSN na Golanech dohlížejí na klid zbraní v zóně separace mezi Izraelem a Sýrií. Vojenskou část mise UNDOF tvoří zástupci osmi zemí včetně Česka. Na velitelství mise v současné době působí dva čeští důstojníci a jedna důstojnice v pozicích plánovače, analytika a experta na informační technologie.

Mise UNDOF trvá od roku 1974. Vojáci dohlížejí na příměří po jomkipurské válce. Na hranicích mezi Izraelem a Sýrií vzniklo ochranné pásmo, do kterého nesmí vstoupit kromě příslušníků mise OSN žádní vojáci. Organizace spojených národů rovněž stanovila maximální počty vojáků a zbraní ve vzdálenosti 25 kilometrů od hranice zóny.

Mezi Golanskými výšinami a Sýrií je v ochranném pásmu jediný přechod u Kunajtry, který využívají jak pozorovatelé OSN, tak drúzové, kteří mají právo se pohybovat na izraelské i syrské straně linie.

Od roku 2013 zde však panuje neklidná situace způsobená konfliktem v Sýrii a pohybem ozbrojenců Islámského státu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek