natoaktual.cz

Jsme vám vděční! Děkuje Španělsko za první zásilku pomoci z Česka

30. března 2020  10:04
Česká republika je prvním a zatím jediným spojencem, který reagoval na naléhavou žádost Španělska o poskytnutí zdravotnického materiálu pro boj s šířením nákazy COVID-19. Do země přes středisko NATO pro krizové situace zamířilo zatím 10 tisíc ochranných obleků a 90 dýchacích polomasek. Podobnou zásilku věnovalo česko také Itálii.  

Nakládání české pomoci do španělského stroje C-130 Hercules na pardubickém letišti | foto:  EjercitoAir

Pro zásilku ochranných obleků si do Pardubic v neděli přiletěl španělský armádní letoun C-130 Hercules, který materiál přepravil na leteckou základnu v Torrejonu.

„Španělům jsme k tomu darovali ještě 90 dýchacích polomasek, které poskytují nejvyšší možnou ochranu. Vyrobeny byly v Litvínově,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Španělsko před týdnem požádalo o naléhavou pomoc spojence z NATO prostřednictvím speciálního aliančního centra EADRCC pro krizové situace (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre). Centrum NATO předalo žádosti spojencům a partnerům, kteří se poskytnutí pomoci rozhodnou na bilaterální úrovni.

Nakládání české pomoci do španělského stroje C-130 Hercules na pardubickém...
Nakládání české pomoci do španělského stroje C-130 Hercules na pardubickém...
Nakládání české pomoci do španělského stroje C-130 Hercules na pardubickém...

Madrid shání půl milionu rychlotestů na přítomnost COVID-19, 450 tisíc respirátorů, teploměry, 500 plicních ventilátorů a 1,5 milionu roušek. „Děkujeme. Jsme vám vděční,“ reagovalo na zásilku z Česka španělské ministerstvo obrany.

Podobně o dodávky zdravotnického materiálu požádala také Itálie. Tam zamíří z Česka v pondělí zásilka rovněž 10 tisíc ochranných obleků. „Italové o ně požádali a urgentně je potřebují, my je aktuálně můžeme postrádat. Posíláme do Milána také vzorky respirátorů ČVUT Praha, které se dají tisknout na 3D tiskárnách,“ konstatoval Petříček.

Itálie shání přes 14 tisíc lékařských monitorů, 300 milionů jednorázových rukavic, 1,2 miliardy jednorázových roušek, plicní ventilátory a právě ochranné obleky. Alianční centrum EADRCC bude nadále pomoc koordinovat a shánět další vybavení. „Centrum funguje nepřetržitě, koordinuje žádosti spojenců a partnerů NATO a nabízí pomoc při řešení důsledků závažných krizí, jakou pandemie COVID-19 je,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu.

Španělsko a Itálie patří celosvětově k zemím nejvíce postiženým novým koronavirem. Madrid hlásí přes 6 800 mrtvých a přes 80 tisíc nakažených, v Itálii zemřelo na následky viru přes 10 700 lidí a 100 tisíc je infikováno.

inc natoaktual.cz
zpět na článek