natoaktual.cz

Smrtící nálet na cisterny v Afghánistánu byl podle tajné zprávy přiměřený

30. října 2009  13:18
Letecký úder na unesené cisterny s palivem, při kterém počátkem září v Afghánistánu kromě povstalců Talibanu údajně zemřely i desítky civilistů, byl přiměřený. S odkazem na tajnou vyšetřovací zprávu NATO to tvrdí vrchní inspektor německé armády, generál Wolfgang Schneiderhan.  

Německý generál uvedl, že podle dosavadního vyšetřování bylo nařízení leteckého úderu na unesené cisterny poblíž severoafghánského Kunduzu přiměřené.

Schneiderhan, který je generálním inspektorem německé armády uvedl, že "nelze přesně potvrdit, že při náletu zemřelo několik desítek civilistů". Zastal se tak německého plukovníka Georga Kleina, který rozkaz k úderu vydal.

NATO vyšetřování zatím nekomentovalo. Podobně mlčí i Pentagon. Mluvčí amerického ministerstva obrany Geoff Morrell jen podotkl, že vyšetřování incidentu není dosud uzavřeno.

 nálet na cisterny
Nálet se odehrál v pátek 4. září na ránem na žádost velitele německého rekonstrukčního týmu Georga Kleina. Americký letoun F-15 zacílil na dvě cisterny s palivem, které unesli talibanci a uvázli s nimi v bahně řeky Kunduz. Podle svědectví místních povstalci vybízeli vesničany, aby pomohli s odčerpáním benzínu. - více o události čtěte zde

Schneiderhan řekl, že četl tajnou vyšetřovací zprávu. Z té podle jeho slov vyplývá, že německý velitel nařídil letecký úder z obav, že povstalci Talibanu použijí unesené cisterny k sebevražedným útokům na jeho jednotky.

"Nemám důvod pochybovat o tom, že němečtí vojáci udělali správný vojenský krok vzhledem k obtížné situaci," citovala generála agentura AP.

Zprávy o počtu obětí během náletu se různí. Nevládní organizace Afghanistan Rights Monitor například tvrdí, že na místě zemřelo až 70 civilistů. Z jiných oficiálních zdrojů, včetně velení ISAF, zase vyplývá, že na místě zemřelo nejméně 69 povstalců Talibanu a 30 civilistů.

Útok ve světle prvních zpráv odsoudila řada politiků. Například francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner označil útok za "velkou chybu", komisařka EU pro zahraniční vztahy Benita Ferrero-Waldnerová zase hovořila o "velké tragédii".

V Afghánistánu v současnosti operuje 4200 německých vojáků a to především na relativně klidném severu země. A právě za to se už němečtí představitelé několikrát stali terčem kritiky spojenců, že se nechtějí zapojit do skutečných bojů, probíhajících na neklidném jihu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek