natoaktual.cz

Smlouva o radaru je podepsána, radar je nyní v rukou parlamentu

8. července 2008  15:26
Hlavní smlouvu o umístění radaru protiraketového systému USA v Česku právě v Praze podepsali ministři zahraničí obou zemí - Karel Schwarzenberg a Condoleezza Rice.  

"Prvním úkolem zahraniční politiky každého státu je zajistit bezpečnost svého státu. Tato smlouva zvýší bezpečnost nejen ČR a Evropy, ale celého euroatlantického prostoru," řekl po podpisu Karel Schwarzenberg.

"Tato smlouva spojuje přátele, kteří čelí stejným hrozbám ve 21. století," řekla ministryně Condoleezza Rice s tím, že všichni čelíme hrozbám ze strany států jako Írán. To podle Riceové Spojené státy tlumočily i Rusku.

Oba ministři rovněž poděkovali během krátkých projevů po podpisu smlouvy vyjednavačům obou stran. Na adresu jednání s USA český ministr uvedl, že šlo o "tvrdé, ale velmi férové jednání."

Podle expertů podpis smlouvy představuje zásadní krok nejen směrem k posílení významu Česka v mezinárodním měřítku, ale zejména v otázce obrany. "Je to možnost k posílení obrany USA i naprosté většiny členů NATO," řekl politolog Petr Suchý. - celý rozhovor čtěte zde

I když je hlavní smlouva o vzájemné česko-americké spolupráci v oblasti protiraketové obrany hotova a podepsána, nyní je potřeba jednak dokončit jednání o podmínkách pobytu amerických vojáků a jednak hlavně získat souhlas parlamentu s těmito smlouvami.

Bez tohoto souhlasu se radar v Česku stavět nezačne, nicméně v tuto chvíli ještě není ani jasné, kdy budou zákonodárci o smlouvách hlasovat.

Riceová během tiskové konference uznala, že celý systém protiraketové obrany ještě není plně hotov. "Existuje mnoho prvků protiraketové obrany, některé se stále ještě vypracovávají a musíme urazit ještě dlouhou cestu," poznamenala ministryně. "Je to systém, který se vyvíjí, což ale umožní i zapojení spojenců do tohoto vývoje."

Condoleezza Rice reagovala i na otázku ohledně jednání USA s Polskem. I v případě, že by rakety v Polsku umístěny nebyly, má podle ní radar smysl.

"Radar je ale prospěšný i sám o sobě, umí poskytovat data už existujícímu protiraketovému systému AEGIS (pro rakety krátkého a středního doletu - pozn.red.), čili je smysluplný i bez raket umístěných v Polsku," uvedla Riceová.

Karel Schwarzenberg nakonec potvrdil svou důvěru v české zákonodárce, kteří musí smlouvu ještě ratifikovat, aby platila. "Věřím v zodpovědnost poslanců parlamentu České republiky," uvedl ministr

pet natoaktual.cz
zpět na článek