natoaktual.cz

Slováci podepisují petici o NATO

14. ledna 2003  11:01
Bratislava - Hned ve čtyřech velkých slovenských městech začala v 11 hodin petiční akce za vypsání referenda o vstupu Slovenska do NATO. Organizátoři předeslali, že lidé budou moci podepisovat petiční archy kromě podchodu na Hodžově náměstí v Bratislavě také v Bánské Bystrici, Prešově a v Košicích. Za petiční akcí stojí Občanská iniciativa utvořená ze čtyř desítek osobností slovenského kulturního a společenského života kolem bývalého ministra Jána Čarnogurského.  

Cílem petiční akce je sesbírat 350 tisíc podpisů potřebných k vypsání referenda o vstupu Slovenska do Severoatlantické aliance.

Petiční akci povedou jednotliví regionální koordinátoři. Členy petičního výboru jsou například bývalý ministr spravedlnosti a předseda KDH Ján Čarnogurský, enviromentalista Pavol Fabián, publicista Roman Kaliský, generál v záloze Emil Vestenický, socioložka Zuzana Kusá a spisovatel Ján Lenčo.

Šimko se referenda neobává

Referendum žádají disidenti i komunisté

Čarnogurský:
Je to můj postoj

Chceme referendum, volá Čarnogurský

Pod výzvou za referendum o vstupu do NATO se ocitla jména lidí, kteří si jsou názorově velmi vzdálení. Takřka čtyřicet osobností kulturního a společenského života spojuje jen jejich negativní postoj ke vstupu do NATO.

Střetlo se zde více členů Spolku spisovatelů Slovenska a někdejších členů KSČ, kteří do listopadu 1989 patřili k literární obci věrné režimu. Na druhé straně pak jsou na seznamu spisovatelé, kteří měli zakázáno publikovat a komunistický režim je pronásledoval.

Koordinátor iniciativy a předseda petičního výboru Eduard Chmelár uvedl, že petiční akce by se měla ještě v úterý rozběhnout i ve Zvoleně, Lučenci a Velkém Krtíši.

Následné referendum by podle organizátorů mělo obsahovat jedinou otázku:
"Souhlasíte s tím, aby se Slovenská republika stala členským státem NATO?" Představitelé iniciativy včetně Jána Čarnogurského považují za ideální, kdyby referendum probíhalo společně s veřejným plebiscitem o vstupu Slovenska do Evropské unie. To je naplánované na letošní květen.

Podle Chmelára musí iniciativa v petiční akci získat potřebných 350 tisíc podpisů do poloviny března. "Neznamená to však, že je to hraniční termín, a že s ním všechno stojí a padá," uvedl Chmelár pro slovenskou agenturu TASR.
Ve prospěch spojení obou hlasování pak podle neho hovoří i úspora finančních prostředků. Plebiscit považují iniciátoři petiční akce za nástroj, který dává občanům větší postavení v politice.

Ministr obrany Slovenska Ivan Šimko se neobává, že by v případném referendu o vstupu Slovenska do NATO řekli občané ne. Podle Šimka lidé nebudou iniciativě na vypsání referenda, kterou představila skupina osobností slovenského společenského života, přikládat velký význam. I kdyby akce přesto skončila vypsáním referenda, lidé jej budou ignorovat a referendum dopadne jako neplatné, uvedl ministr.

inc (natoaktual.cz), SME on-line
zpět na článek