natoaktual.cz

Rusko schválilo odzbrojovací smlouvu s USA

26. ledna 2011  12:50
Horní duma ruského parlamentu schválila novou rusko-americkou smlouvu START o jaderném odzbrojení, kterou uzavřeli loni na jaře v Praze prezidenti obou zemí Barack Obama a Dmitrij Medveděv.  

Podle dokumentu v příštích sedmi letech sníží Rusko i Spojené státy své jaderné arzenály zhruba o třetinu.

Rada ruské federace (horní komora ruského parlamentu) ratifikovala smlouvu jednomyslně. Pro hlasovalo všech 137 přítomných ruských zákonodárců. Už v úterý souhlas se zněním odzbrojovací smlouvy vyslovila dolní komora parlamentu.

K dokončení ratifikačního procesu tak chybí jen podpis ruského prezidenta. Smlouva začně platit, jamile si obě země vymění ratifikační protokoly.

Americký Senát dohodu ratifikoval už 22. prosince. Na rozdíl od Spojených států je však v Rusku zapotřebí souhlas obou komor parlamentu.

Znění smlouvy loni v dubnu v Praze podepsali ruský prezident Dmitrij Medveděv a jeho americký protějšek Barack Obama. Obě země se tímto dohodly, že mají sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu. Celkově má počet jaderných hlavic klesnout na 1 550 z dosavadních 2 200.

Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, pak klesne na 700. Doba platnosti smlouvy je deset let. Nová smlouva rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů. To nebylo možné od prosince 2009, kdy vypršela platnost původní smlouvy START.

Američtí senátoři připojili k ratifikační dohodě zvláštní rezoluci, ve které zdůraznili americké právo na budování protiraketového systému. Moskva má dlouhodobě proti výstavbě amerického deštníku výhrady a na oplátku si vymohla, že od smlouvy START může odstoupit, pokud by americká protiraketová obrana ohrožovala ruskou národní bezpečnost.

"Platnost této důležité smlouvy je dobrou zprávou pro mezinárodní bezpečnost a stabilitu," uvedl v reakci na souhlas ruského parlamentu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Šéf Aliance podle svých slov věří, že "politický impuls vyslaný touto smlouvou" pomůže spojencům v NATO a Rusku, aby pokročili ve vzájemném strategickém partnerství, včetně budování protiraketové obrany nad Evropou. Na jejím budování se dohodla Aliance s Ruskem loni v listopadu na posledním summitu v portugalském Lisabonu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek