natoaktual.cz

Rusko potvrdilo přesun raket Iskander do Kaliningradské oblasti

10. října 2016  6:46
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že do Kaliningradu přesunulo mobilní raketové systémy Iskander. Střely schopné nést jaderné hlavice s dosahem 500 kilometrů odsud mohou zasáhnout prakticky jakékoli místo v Polsku, ale také například předměstí Berlína. Obavy z rozmístění střel vyjádřily pobaltské země i Polsko.  

Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě | foto: Ruské ministerstvo obrany

Informaci potvrdil mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov s tím, že nejde o nic neobvyklého. V rámci bojové přípravy se podle jeho slov z Ruska přesouvaly raketové systémy do Kaliningradu už několikrát.

Iskander

  • Využívá jednostupňovou řízenou raketu 9M723K1 na tuhé palivo s neoddělitelnou bojovou hlavicí. Střela je řízenoa po celou dobu letové trajektorie. Raketa o délce 7,3 m, průměru 0,92 m a hmotnosti 3 800 kg může být opatřena vysoce explozivní, kazetovou nebo průbojnou bojovou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg.
  • Navedení na cíl zabezpečuje inerciální naváděcí soustava, která v konečné fázi navedení využívá infračervené senzory. To umožňuje zasáhnout cíl s přesností až na 5 metrů.
  • Doba přípravy k odpálení se pohybuje v rozmezí 4 až 16 minut a prodleva mezi odpálením první a druhé rakety nepřesahuje minutu.
  • Zvláštností střely je skutečnost, že ke svému cíli neletí po klasické balistické dráze, ale po těžko určitelné trajektorii, charakteristické náhlými rychlými bočními odskoky v konečné fázi letu, kterou navíc doprovází vypouštění klamný cílů.

Rozmístěním systému Iskander přitom Moskva v minulosti hrozila v souvislosti budováním protiraketového štítu NATO.

Podle Konašenkova s přesunem nedělalo ministerstvo obrany žádné tajnosti a využilo ho k upřesnění parametrů amerického vojenského satelitu, který byl v té době nad oblastí. Právě s odvoláním na snímky amerického satelitu a prohlášení představitele amerických tajných služeb se zprávy o přesunu systému Iskander v předchozích dnech poprvé objevily.

Jeden raketový systém byl podle Konašenkova „záměrně ještě před naložením k přepravě vystaven prolétajícímu výzvědnému satelitu USA s cílem upřesnit parametry činnosti tohoto kosmického zařízení“.

Rakety byly podel serveru Medium.comy převezeny na nákladní lodi „Ambal“, registrované u ruské společnosti AnRussTrans. Podle on-line vyhledávače vesselfinder.com se loď plavila v inkriminovanou dobu jen kousek od pobřeží Kaliningradu.

Rakety Iskander s dosahem 500 kilometrů mohou nést konvenční i jaderné hlavice a jsou schopné z Kaliningradské oblasti zasáhnout prakticky libovolné místo v Polsku či v severní části České republiky. Dosah řadí systém Iskander do kategorie střel střední vzdálenosti, jejichž vývoj a šíření zakazuje smlouva z roku 1987. Spojené státy proto upozornily, že Rusko tuto dohodu o kontrole zbrojení z dob Studené války porušuje.

Obavy z kroků Moskvy vyjádřily v reakci pobaltské země, ale také Polsko. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz označil aktivity Ruska v Kaliningradské oblasti za „velmi alarmující“. Varšava bude situaci bedlivě sledovat.

Připomněl, že Rusko dočasně rozmístilo systémy Iskander v oblasti již předloni a loni v rámci vojenských cvičení. Moskva také hrozila, že rakety Iskander rozmístí u Kaliningradu trvale jako protiopatření na případné budování protiraketové obrany v Evropě. Právě na polském území vzniká jako součást protiraketového deštníku NATO americká základna s antiraketami k ničení balistických střel.

„Rusko uskutečňuje v Kaliningradu vojenské cvičení a součástí jeho scénáře je rozmístění raketových systémů Iskander a schopnosti je použít,“ reagoval litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Podle něj jsou za rozmístěním systémů snahy Moskvy získat od Západu ústupky v Sýrii a na Ukrajině.

Náčelník štábu estonských obranných sil Riho Terras zase konstatoval, že tento krok vidí jako součást ruských snah o ovládnutí Baltské moře. „V dlouhodobém horizontu je přáním Ruska, aby Baltské moře včetně přístupů, které k němu vedou, bylo více pod jeho kontrolou podobně jako v Černém moři,“ uvedl.

Moskva takové názory bagatelizovala s tím, že „operačně taktický raketový komplex Iskander je mobilní“ a v rámci bojové připravenosti jednotky raketových vojsk po celý rok nacvičují i přesuny.

inc natoaktual.cz
zpět na článek