natoaktual.cz

Rusko: Naše obavy kvůli výsledkům summitu rostou

4. dubna 2008  10:45
Na summitu NATO v Bukurešti probíhá ostře sledované jednání NATO - Rusko, kterého se poprvé účastní ruský prezident Vladimir Putin. "Alianční deklarace posílila obavy Ruska ohledně toho, kam se NATO vyvíjí," řekl před jednáním Sergej Rjabkov, ředitel pro evropskou spolupráci z ruského ministerstva zahraničí.  

Že nepůjde jen o formální setkání, potvrdil na začátek schůzky i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. "Kromě otázek spolupráce budeme řešit i body, v nichž spolu nesouhlasíme," řekl Scheffer u stolu se 26 státníky NATO a Ruska.

Mezi třecí plochy tradičně patří rozšiřování NATO a s ním související vstřícné výroky ohledně budoucího členství Ukrajiny a Gruzie. "To by byla ta největší možná strategická chyba," uvedl Rjabkov.

NATO chce po Rusku, aby zmínilo svou rétoriku ohledně rozšiřování amerického systému protiraketové obrany a naopak začalo s aliancí v této oblasti úžeji spolupracovat. Z pozitivních věcí se očekává vzájemná dohoda, která umožní aliančním jednotkám pozemní transporty do Afghánistánu přes území Ruska.

Prezident Putin na summit NATO dorazil už včera. - více zde

Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008

pet natoaktual.cz
zpět na článek