natoaktual.cz

Zvýšená radiace na severu Evropy. Rusko odmítá únik ze svých elektráren

29. června 2020  17:35,  aktualizováno  19:02
Odborníci na jadernou bezpečnost ve Finsku, Norsku i Švédsku detekovali nad severní Evropou a v arktických oblastech vyšší hodnoty radioaktivních izotopů, které se nad oblast dostaly od Baltského moře. Zvýšené hladiny by podle evropských bezpečnostních agentur mohly být známkou poruchy nebo úniku z některé ruské jaderné elektrárny. Moskva to odmítla.  
Možná oblast původu radioaktivních částic, detekovaných nad severní Evropou | foto: CTBTO

Zvýšené hladiny radioaktivních izotopů napříč severní Evropou naměřili odborníci na jadernou bezpečnost z Finska, Norska a Švédska v uplynulých dnech.

Zvýšené hodnoty tří radionuklidů: cesia-134, cesia-137 a ruthenia-103 zaznamenala také monitorovací stanice Organizace smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) ve Švédsku.

Zvýšená radiace se podle expertů dostala nad severní Evropu ze směru od Baltského moře. Zatímco švédský úřad pro jadernou bezpečnost uvedl, že není možné jasně potvrdit zdroj záření, nizozemské orgány po analýze údajů od severských kolegů dospěly k závěru, že pochází ze západního Ruska.

„Radionuklidy jsou uměle vytvořené. Složení může naznačovat poškození palivového článku v jaderné elektrárně... Nelze určit konkrétní umístění zdroje kvůli omezenému počtu měření,“ konstatoval nizozemský Národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí.

Ruské úřady jakýkoli únik nebo závadu u elektráren v této oblasti, tedy v Petrohradu a Murmansku, popřely. Ruský provozovatel elektráren Rosenergoatom podle agentury TASS uvedl, že jaderné elektrárny na severozápadě země jsou v běžném provozu, nedošlo k žádným problémům a radiační situace je v normálu. Také ruská hydrometeorologická agentura Roshydromet informovala, že nezaznamenala žádné zvýšení výskytu radioaktivních částic.

Šéf CTBTO Lassina Zerbo uvedl, že zvýšené hodnoty byly naměřeny mezi 22. a 23. červnem. Zdroj záření se podle něj může nacházet v západním Rusku, Estonsku, severním Finsku nebo Švédsku. Zároveň ujistil, že hodnoty nejsou „škodlivé pro lidské zdraví“ ani pro životní prostředí.

Podobné ujištění vydal také český Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Některé zahraniční stanice pro monitorování ovzduší detekovaly na severu Evropy nepatrné množství radioaktivních látek (Ru-103, Cs-134 a Cs-137). Naměřené koncentrace nejsou zdraví škodlivé, a to ani v místech, kde byly detekovány. Příčina ani místo úniku nebyly identifikovány,“ uvedl.

inc natoaktual.cz
zpět na článek