natoaktual.cz

Referendum žádá 170 tisíc Slováků

28. března 2003  12:28
Bratislava - Petici za vypsání referenda o země vstupu do NATO podepsalo zatím 170 tisíc Slováků. Za petiční akcí stojí občanská iniciativa utvořená ze čtyř desítek osobností slovenského kulturního a společenského života kolem bývalého ministra Jána Čarnogurského. Vstup do aliance by podle posledního průzkumu podpořilo jen 34 procent Slováků.  

Jak oznámil předseda petičního výboru Eduard Chmelár, jde o přené součty podpisů z petičních archů, které již jsou uloženy v centrále občanské iniciativy.

Podpisy sesbíralo během takřka tří měsíců asi 80 aktivistů. Právě nedostatek dobrovolníků je podle Chmelára příčinou, že akci zatím svým podpisem nepodpořilo více lidí.

Budeme pokračovat, slíbil Chmelár
Cílem petiční akce je sesbírat 350 tisíc podpisů potřebných k vypsání referenda o vstupu Slovenska do Severoatlantické aliance. Členy petičního výboru jsou například bývalý ministr spravedlnosti a předseda KDH Ján Čarnogurský, enviromentalista Pavol Fabián, publicista Roman Kaliský, generál v záloze Emil Vestenický, socioložka Zuzana Kusá a spisovatel Ján Lenčo.

"Občané nás žádají, aby akce pokračovala," řekl šéf petičního výboru Chmelár s tím, že zvýšení počtu aktivistů, kteří by s petičními archy získávali další příznivce za vypsání referenda, bude občanská iniciativa řešit v nejbližších dnech.

Se vstupem souhlasí 34 procent
Vstup Slovenska do NATO podporuje v současné době 34,3 procenta lidí. Nesouhlasí 52,2 procenta a 13,5 procenta Slováků prozatím neví, zda vstup podpoří či nikoliv.

Vyplývá to z posledního průzkumu veřejného mínění, který v březnu zorganizoval Odbor mediálního výzkumu Slovenského rozhlasu. Ankety se zúčastnilo přes dva tisíce respondentů.

V porovnání s předchozími průzkumy z února klesla podpora vstupu do NATO o 4,4 procenta. Jak dále vyplývá z průzkumu, případného referenda o vstupu
Slovenska do NATO by se zúčastnilo 67,4 procenta dotázaných. Plebiscit naopak odmítlo 22,6 procenta lidí a deset procent neodpovědělo. Zájem o případné referendum však poklesl, protože v únoru by šlo hlasovat takřka 72 procent Slováků.

Slovensko má před sebou ratifikaci
Slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan ve středu v Bruselu podepsal vstupní protokoly do Severoatlantické aliance. Pro Slovensko a dalších šest zemí tak začala poslední fáze přijímacího procesu, během níž budou muset parlamenty všech 19 členských zemí NATO i sedmi pozvaných zemí schválit začlenění zemí do struktury aliance. Vláda Mikuláše Dzurindy hned den poté souhlasila se vstupem do NATO. To samé musí říci i slovenský parlament.

Jak však upozornil generální tajemník NATO George Robertson při své nedávné cestě po všech sedmi kandidátských zemích, samotné zahájení ratifikačního procesu ještě automaticky neznamená jistotu, že se země skutečně do aliance začlení.

"Nic nemáte jisté. Bude vás bedlivě sledovat devatenáct párů očí," řekl Robertson a vyzval země k pokračování v reformách armády, zvýšení ochrany utajovaných skutečností a boji proti korupci. Při návštěvě Bratislavy uvedl, že by Slovensko mělo především vyčistit své tajné služby, aby zvýšilo ochranu citlivých informací, ke kterým bude mít země po vstupu do aliance přístup.

inc natoaktual.cz
zpět na článek