natoaktual.cz

Komponenty pro nové americké vrtulníky bude dodávat český výrobce

23. září 2019  16:14
Česká společnost Ray Service ze Starého Města bude dodávat komponenty pro nové americké bojové vrtulníky Viper a Venom. Vyplývá to z dohody s americkým výrobcem letecké techniky Bell, kterou zástupci obou stran podepsali během víkendových Dnů NATO v Ostravě přímo na mošnovském letišti.  
Vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Spolupráce s Bell je pro nás velkou příležitostí, jde o jednoho z nejvýznamnějších výrobců letecké techniky s desítky let dlouhou tradicí,“ uvedl Jakub Gabriel, ředitel společnosti Ray Service.

Oblast letectví podle jeho slov navíc patří z hlediska technologií do průmyslu s nejvyšší přidanou hodnotou a nejvyššími nároky.

Přední český producent kabelových svazků a elektromechanických celků ze Starého Města tak bude podle dohody vyrábět komponenty pro vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, které české ministerstvo obrany vybralo jako náhradu za dosluhující stroje ruské výroby.

Smlouva se přitom nevztahuje pouze na výrobu a dodávky tuctu nových vrtulníků pro českou armádu, ale Ray Service má dodávat komponenty i pro další obranné i civilní projekty firmy Bell po celém světě.

Nové vrtulníky pro armádu - 8 víceúčelových strojů Venom a 4 bitevní stroje Viper mají stát zhruba 14,6 miliardy korun bez DPH. Součástí ceny jsou nejen samotné stroje, ale také výzbroj a munice, náhradní díly, výcvikový simulátor a prvotní přeškolovací výcvik pilotů a technického personálu.

Smlouvu chce ministerstvo obrany podepsat ještě letos a nákup proběhne formou mezivládní dohody s USA.

inc natoaktual.cz
zpět na článek