natoaktual.cz

Putinův letoun cestou na summit vlétl na estonské nebe

18. července 2018  16:29
Letoun ruského prezidenta Vladimira Putina během pondělní cesty do Helsinek na summit s Donaldem Trumpem narušil vzdušný prostor Estonska. Informovalo o tom estonské ministerstvo obrany s tím, že stroj Iljušin Il-96 nepožádal o povolení k přeletu. Moskva incident nekomentovala.  
Trasa ruského letu letounu Il-96 do Helsinek kolem estonského ostrova Vaindloo | foto: Flightradar24

Dva ruské stroje - prezidentský Iljušin další vnitrostátní A319, vstoupily do vzdušného prostoru Estonska přibližně hodinu po sobě v oblasti ostrova Vaindloo strávily v něm 50 sekund.

Oba letouny sice měly zapnuté transpondéry, posádky však nepožádaly estonské řízení letového provozu o povolení ke vstupu do vzdušného prostoru a neposkytly mu ani svůj letový plán.

„Letouny zůstaly ve vzdušném prostoru Estonska necelou minutu. Byly zapnuty transpondéry letadla, ale žádný letový plán nebyl poskytnut. Letadlo nemělo rádiový kontakt s estonskými letovými provozními službami,“ uvedlo estonské ministerstvo obrany. Ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo zástupce ruského velvyslanectví.

Letos jde o šestý takový incident. Nad ostrovem Vaindloo například letos v březnu prolétl vojenský transportní letoun Il-76 a Estonci si kvůli tomu předvolali ruského velvyslance.

K letounům s vypnutými odpovídači často startují letouny Severoatlantické aliance, které střeží nebe nad Pobaltím. Litva, Lotyšsko ani Estonsko totiž vlastní stíhací letectvo nemají.

Vaindloo je jedním z estonských ostrovů ve Finském zálivu, na jehož pobřeží se nachází nejsevernější bod Estonska. Ostrov leží ve vzdálenosti pouhých 27 kilometrů od estonské pevniny, severně od města Kunda, a teritoriální vody končí ve vzdálenosti 8 námořních mil od ostrova.

inc natoaktual.cz
zpět na článek