natoaktual.cz

Premiérový ročník Modelu NATO úspěšně zakončen

30. dubna 2007  12:08
Historicky první ročník vzdělávacího projektu Model NATO vyvrcholil na přelomu března a dubna v rámci Pražského studentského summitu. Více než dvacítka středoškoláků z celé České republiky se setkala v Praze, aby zasedla za jednací stůl coby modelová Severoatlantická rada.  

Po úvodním slavnostním zahájení v Hotelu Ambasador – Zlatá Husa se studenti přesunuli do Pražského kongresového centra, dějiště Pražského summitu NATO v roce 2002, jehož středoškolskou verzi pod názvem Pražský studentský summit pořádá Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Studenti jednali o terorismu
Ústředním tématem diskusí vedených v angličtině podle přísných procedurálních pravidel byl Afghánistán. Studenti v rolích velvyslanců členských zemí NATO si také sami určili další body agendy.

Kromě budoucnosti a posílení mise ISAF se zaměřili na jednání o protiteroristické iniciativě s Pákistánem, diskutovali o problematice narkotik v regionu.
 
Shody nebylo dosaženo
Vzhledem k tomu, že všech 26 členů aliance má v rámci mise ISAF své jednotky, byli mladí diplomaté odhodláni důsledně hájit své národní zájmy a věrohodně prezentovat svá stanoviska. Obdobně jako v reálné radě, i na Modelu NATO byl konsensus nad vysláním dalších jednotek, popřípadě zrušením jednotlivých stávajících národních omezení pro již vyslané vojáky, nedosažitelný.

Shoda nicméně panovala nad nutností posílit humanitární, vzdělávací a školící aspekty mezinárodního úsilí v Afghánistánu. Zároveň rada schválila návrh na rozšíření spolupráce s Islamabádem, která by zlepšila nepřehlednou situaci v oblastech kolem Afghánsko-Pákistánské hranice, z níž těží Taliban.

Nejkontroverznějším tématem summitu byl bezesporu obchod s drogami, který dnes tvoří více než 90% Afghánského HDP. Ačkoli si „velvyslanci a velvyslankyně“ uvědomovali naléhavost situace, věrni svým národním pozicím se rozcházeli v otázce nejefektivnějšího řešení problému. K tématu se poté vrátili na úplný závěr jednání, kdy do rady zavítala velvyslankyně USA při OBSE Julie Finley.

Simulace nečekaných situací
Kromě diskusí nad reálnými problémy měli studenti možnost vyzkoušet si i schopnost improvizace, když obdrželi informace o fiktivní invazi Tureckých jednotek do severního Iráku s cílem zneškodnit teroristy z Kurdské strany práce (PKK).

Ve spolupráci s svými kolegy z modelové Rady bezpečnosti OSN, která rovněž zasedala na Pražském studentském summitu, delegáti prokázali své rétorické a vyjednávací dovednosti a tuto „krizi“ zdárně vyřešili.

Závěry  debat, které sledovali a komentovali hosté Modelu NATO – Harald Thorud, předseda Youth Atlantic Treaty Association, a profesor Lawrence Chalmer, ředitel NATO Staff Officer Orientation Course na washingtonské National Defense University – jsou k dispozici v podobě závěrečného komuniké na stránkách summitu www.studentsummit.cz.

Studenti v rámci modelu NATO jednali i o obchodu s drogami.

Tomáš Šindelář, Jan Havránek
zpět na článek