natoaktual.cz

Poslanci získali kontrolu nad rozvědkou

16. srpna 2005  12:09
Vojenská rozvědka je poprvé v historii pod kontrolou poslanců. Umožňuje to nový zákon o Vojenském zpravodajství, který začal platit od srpna.  

Speciální sedmičlenná komise Poslanecké sněmovny bude dohlížet na práci vojenské rozvědky.

Vůbec poprvé v historii tak poslanci a potažmo veřejnost budou mít nad touto tajnou službou a jejími agenty kontrolu.

"Komise by měla začít pracovat v nejbližší době," řekl mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha.

Dosud mohli poslanci kontrolovat podle zákona pouze jednu ze dvou vojenských tajných služeb - kontrarozvědku, jejíž hlavní práce spočívá v České republice. Druhá služba, Vojenská rozvědka, jejíž agenti operují v zahraničí, zůstávala tabu. Každá z tajných služeb navíc měla své velení.

Podle nového zákona o Vojenském zpravodajství, který začal platit v srpnu, ale obě tajné služby přešli pod jednotné řízení. Šéf vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík si od nového systému slibuje vyšší akceschopnost a především efektivitu práce obou služeb.

"Mohlo se stát, že agenti rozvědky několik měsíců pracovali v zahraničí na nějaké kauze či informacích, které se třeba dotýkaly i České republiky. Přitom ve stejnou chvíli na tom pracovala i kontrarozvědka," vysvětlil mluvčí Šticha.

To už nyní podle něj nebude možné. Obě služby totiž budou spolupracovat a navzájem sdílet informace. "Levá ruka bude vždy přesně vědět, co dělá pravá," řekl.

Šticha připouští, že se na reformě vojenského zpravodajství podepsala i kauza bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, kterého poslal soud do vězení za plánování vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Srba totiž působil jako agent vojenské rozvědky. Jeho případ pak přesvědčil i řadu odpůrců reformy vojenského zpravodajství, aby novému zákonu dali při hlasování zelenou.

K odpůrcům reformy například patřil i šéf bezpečnostního výboru Jan Vidím (ODS). Obával úniku informací, které by mohly ohrozit životy agentů v cizině. Po kauze Srba však i on připustil, že je třeba rozvědku kontrolovat.

Podle dalšího člena sněmovního výboru pro bezpečnost Radima Turka (ČSSD), nový zákon spíše upravuje postavení obou služeb. Neřeší však otázku postavení zpravodajských služeb jako celku. "Každopádně kontrolu rozvědky vítám," uvedl Turek.

 

inc natoaktual.cz
zpět na článek