natoaktual.cz

Inspektoři potvrdili použití chemických látek v Sýrii, Británie připravuje rezoluci

28. srpna 2013  13:29,  aktualizováno  16:53
Inspektoři OSN obnovili ve středu práci v Sýrii. Prohledávají, zkoumají a odebírají vzorky už na druhém místě v Damašku, kde mělo dojít k použití chemických zbraní. Británie připravuje do Rady bezpečnosti OSN zvláštní rezoluci k Sýrii.  

Vozidla inspektorů OSN v Sýrii | foto: youtube

OSN už má důkazy o použití chemických látek v Sýrii, uvedl zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. Důkazy o tom, že je použila syrská vláda, ale nejsou.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v reakci uvedl, že chce počkat na výsledky odborníků, kteří mají rozhodnout, které síly použily chemické zbraně u Damašku minulý týden. "Je nezbytné prokázat fakta. Jen pár dnů po útoku sbírá tým OSN vzorky a mluví se svědky a oběťmi. Tým teď potřebuje čas, aby udělal svou práci," řekl v Haagu.

Podle něj innspektoři potřebují čtyři dny na uzavření vyšetřování a zveřejnění závěrů. "Potom budou závěry vědecky zkoumat experti a potom předáme zprávu Radě bezpečnosti, která rozhodne o případné akci," řekl Pan Ki-Mun.

Britský premiér David Cameron oznámil, že ještě ve středu předloží Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která by odsoudila chemický útok v Sýrii a požadovala přijmout  opatření na ochranu civilistů. Britský bezpečnostní výbor ve středu jednomyslně podpořil akce proti syrskému režimu.

Pokud by britská rezoluce v Radě bezpečnosti prošla, může to být právní otevření pomyslné cesty k vojenskému zásahu v Sýrii. Obecně se však očekává, že stálí členové rady že Rusko a Čína budou rezoluci vetovat. S vojenským řešením dlouhodobě nesouhlasí.

Americký prezident Barack Obama jednal o dalším postupu v Sýrii také s kanadským premiérem Stephenem Harperem. Shodli se, že "viníci chemického útoku musejí počítat s účinnou, včasnou a pevnou reakcí světového společenství".

O zneužití chemických zbraní syrským režimem je přesvědčen také americký viceprezident Joe Biden. "O tom, kdo je zodpovědný za toto ohavné použití chemických zbraní není pochyb. Byl to syrský režim," prohlásil Biden.

Proti případnému vojenskému zásahu se ze spojenců otevřena vyslovila Itálie s tím, že k takové akci musí existovat jasný mandát. Severoatlantická aliance jako celek zatím vyčkává. U hranic Sýrie na tureckém území má nicméně Aliance rozmístěno několik baterií protiraketových a protiletadlových střel Patriot. Podobně zdrženlivě reagovala zatím také Česká republika. "Náš postoj k této věci je velmi zdrženlivý," řekl premiér Jiří Rusnok s tím, že vláda situaci pečlivě sleduje.

inc natoaktual.cz
zpět na článek