natoaktual.cz

Havlův poradce Černý a premiér Bielecki dostali cenu za přínos bezpečnosti a stabilitě

19. dubna 2013  12:14
Držiteli České a slovenské transatlantické ceny, udělované světovým osobnostem za přínos pro bezpečnost a stabilitu euroatlantického regionu, se ve čtvrtek večer stali v Bratislavě někdejší poradce pro národní bezpečnost Oldřich Černý a bývalý polský premiér Jan Krzysztof Bielecki.  

Oldřich Černý ve studiu Radia Svobodná Evropa | foto: Radio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda

Loni zesnulý Oldřich Černý patřil mezi přední české bezpečnostní experty. Byl blízkým přítelem a spolupracovníkem prezidenta Václava Havla. Transatlantickou cenu, udělovanou významným světovým osobnostem, obdržel in memoriam za svou klíčovou roli a působení ve veřejné službě v Československu a poté samostatné České republice.

Oldřich Černý - nenápadný, přesto klíčový muž bezpečnostní komunity

Černý (1946 - 2012) byl od roku 1999 výkonným ředitelem Nadace Forum 2000 a zároveň ředitelem Prague Security Studies Institute. V letech 1993 až 1998 byl ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace, v letech 1990 až 1993 pak poradcem prezidenta republiky Václava Havla pro bezpečnostní otázky.

Před rokem 1989 pracoval jako překladatel americké a britské prózy a producent dabingu, divadelní producent a redaktor dětských knih.

Druhým laureátem je bývalý polský premiér Jan Krzysztof Bielecki za svůj přínos pro "demokratizaci, ekonomický rozvoj a evropskou a euroatlantickou integraci Polska".

O ceně

"Udělením této mezinárodní ceny a propojením dvou nejvýznamnějších bezpečnostních akcí ve střední Evropě - Dnů NATO v Ostravě, jež organizuje naše asociace Jagello 2000, a konference GLOBSEC Slovenské atlantické komise. Chceme zdůraznit a zviditelnit roli, jakou bezpečnost hraje v našem každodenním životě a jak důležitá je práce lidí, kteří se o ni zasazují," popsal cenu předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Bielecki stál v čele polské vlády v roce 1991. Poté působil ve vládě jako ministr pro evropskou integraci. Od roku 1980 byl ekonomickým expertem hnutí Solidarność. Od roku 2010 vede Hospodářskou radu vlády premiéra Donalda Tuska.

Za iniciativou, která v Bratislavě proběhla v rámci mezinárodní konference GLOBSEC 2013 stojí dvě přední nevládní organizace z obou zemí: Jagello 2000 za Českou republiku a Slovenská atlantická komise za Slovensko.

Cena má podle organizátorů připomenout, zdůraznit a ocenit práci a zásluhu těch, kteří významně přispěli k posílení transatlantických vazeb, bezpečnosti a stability euroatlantického regionu.

Českou a slovenskou transatlantickou cenu chtějí na základě doporučení odborné dvanáctičlenné komise zástupci obou organizací společně udělovat každoročně dvěma osobnostem - jedné z Čech či Slovenska a jedné zahraniční.

Poprvé cenu, udělovanou na jaře v Bratislavě a na podzim v Ostravě, dostali vloni bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, zesnulý americký diplomat Ron Asmus, bývalý slovenský ministr obrany Jozef Stank a někdejší šéf Vojenského výboru NATO generál Klaus Naumann.

inc natoaktual.cz
zpět na článek