natoaktual.cz

Na kyberochraně obrněných vozidel budou pracovat experti z ČVUT

30. listopadu 2018  19:33
České vysoké učení technické (ČVUT) bude pro výrobce obrněné techniky BAE Systems zkoumat a vyvíjet zabezpečení proti kybernetickým hrozbám, se kterými se setkávají a budou setkávat bojová vozidla na bojištích.  

Obrněnec CV90 s osádkovou věží během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Dnešní a budoucí kybernetické hrozby představují závažné bezpečnostní riziko, kterému čelí všechny armády vybavené moderními elektronickými technologiemi, včetně bojových vozidel pěchoty,“ uvedl Mikael Segerman, zástupce společnosti BAE Systems v České republice.

Výrobce obrněnců uzavřel proto v pátek s ČVUT memorandum o porozumění, které má v tomto ohledu přinést spolupráci mezi státními institucemi, průmyslem a akademickou sférou.

Prvním krokem spolupráce má být studie zaměřená nebezpečí kybernetických útoků pro pozemní bojová vozidla.

„BAE Systems se této oblasti již dlouhou dobu věnuje a nyní prohlubuje spolupráci s českými odborníky, kteří patří mezi špičku v oboru,“ dodal Segerman.

V první fázi ČVUT spolu s BAE Systems zpracují základní analýzu rizik. Ta má ukázat, jakým kybernetickým hrozbám mohou v boji čelit posádky vozidel.

„Důvěra, jakou společnost BAE Systems vkládá do českých odborníků, svědčí o kvalitě českého technického školství,“ řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Kybernetickou bezpečnost označil za jeden z hlavních problémů, kterým se intenzivně zabývají armády celého světa i všechna průmyslová odvětví.

Petráček poznamenal, že v některých případech mohou být kyberhrozby nebezpečnější než konvenční boj. „Nepřítel nesmí proniknout do elektronických systémů vozidla. Našim úkolem bude zjistit, jak reálná je taková hrozba, a následně navrhnout řešení, které zajistí vozidlu úplnou kybernetickou ochranu proti vnějším hrozbám,“ vysvětlil.

inc natoaktual.cz
zpět na článek