Na zakomponování semináře o Bílé knize do doprovodného programu veletrhu se dohodli jeho organizátoři náměstkem ministra obrany Jiřím Šedivým, který je zároveň šéfem expertního týmu pro přípravu klíčového dokumentu.
"Jsme potěšeni, že členové komise náš návrh podělit se o závěry své práce s návštěvníky veletrhu IDET přijali. Domníváme se, že není vhodnější příležitosti pro přiblížení tohoto strategického dokumentu širší odborné veřejnosti, protože právě ona tvoří podstatnou část našich návštěvníků," uvedl ředitel veletrhu Karel Torn. Podle něj navíc právě česká armáda tvoří významného partnera květnového veletrhu, a tak myšlenka prezentace Bílé knihy právě v jeho průběhu je více než logická.
Stejně to vnímá rovněž poradce ministra a koordinátor přípravy dokumentu František Šulc. Podle něj Bílá kniha představí principy, které budou formovat české ozbrojené síly v následujících letech. "Součástí jejího úspěšného uvádění v život je porozumění oněm principům a to není možné bez diskusí a vysvětlování," podotkl Šulc.
"A právě veletrh, kterého se zúčastní mnoho odborníků, je dobrou platformou pro diskusi o systémových opatřeních, která budou v některých případech náročná na realizaci."
Bílá kniha o obraně je jednou z priorit ministra obrany Alexandra Vondry. Zásadní dokument chystá tým expertů a měl by jasně definovat koncepci české armády pro nadcházejících deset až patnáct let. Hotov by měl být v březnu. Strategický dokument by měl reflektovat změny bezpečnostního prostředí a snažit se stabilizovat a zajistit efektivitu českých ozbrojených sil v okamžiku, kdy jsou omezovány výdaje na obranu.
Na jeho tvorbě se podílí tým odborníků v čele s prvním náměstkem ministra obrany a bývalým náměstkem generálního tajemníka NATO Jiřím Šedivým. K diskuzi přitom komise, která vznikla v srpnu 2010, přizvala rovněž přední české odborníky, příslušníky resortu obrany, ale i opozici.