natoaktual.cz

Nový šéf NATO si vybral poradce-vizionáře, Vondru vynechal

3. srpna 2009  12:09
Nový generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen si vybral poradní tým. Jeho dvanáct členů pomůže jasně definovat, jakým směrem se bude Aliance ubírat. V týmu nakonec překvapivě není Alexandr Vondra, který byl jedním z vážných kandidátů.  

Dvanáctičlenný poradní tým povede bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Ve skupině jsou zástupci především "velkých" zemí včetně USA, Kanady, Francie, Velké Británie nebo Německa. Z nových členských států budou v týmu pracovat zástupci Polska a Lotyšska.

O místo ve speciálním týmu expertů, kteří připraví základní podobu nové strategické koncepce NATO, měl být i bývalý vicepremiér Alexandr Vondra, ale neuspěl.

"Je nám líto, byl to dobrý kandidát. Nicméně respektujeme rozhodnutí generálního tajemníka," uvedla ředitelka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

Otevřená debata o strategické koncepci

Nová strategická koncepce bude zásadním dokumentem, jenž ovlivní vývoj NATO v příštích několika letech. Debatu o nové "cestovní mapě" otevřel generální tajemník Anders Fogh Rasmussen počátkem července.

"Poslední koncepce byla přijata před deseti lety. Od té doby se NATO zdvojnásobilo, přibylo misí a hrozeb, které si předtím nikdo nedokázal představit," konstatoval Rasmussen.

Ke směřování Aliance se bude moci podle šéfa NATO vyjádřit prakticky každý, na internetu totiž vznikne oficiální fórum.

Diskuze má trvat celý rok. V minulosti, v dobách studené války, byly strategické koncepty tajné.

"Půjde o nejotevřenější politický proces, který kdy NATO vedlo," prohlásil Rasmussen s tím, že poznatky pracovní skupiny chce konzultovat s vládami, experty i nevládními organizacemi. Osobně pak bude o závěrečné podobě koncepce vyjednávat s jednotlivými členskými státy Aliance.

inc natoaktual.cz
zpět na článek