natoaktual.cz

Veďme malé země, navrhuje Německo v plánu na zlepšení obrany NATO

22. října 2013  19:19
Vojensky silné a velké členské země NATO by v budoucnu kolem sebe mohly vytvořit pomyslné shluky "malých" spojenců a vést je. Počítá s tím plán Německa na zlepšení obrany NATO, o kterém jednali ministři obrany zemí Aliance v Bruselu.  

Česká armáda by mohla nabídnout speciální síly, zdravotníky nebo chemiky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Velcí podle plánu vytvoří páteř nebo kostru početných mnohonárodních vojenských jednotek a ti malí se do pomyslných bloků přidají a doplní je o některé vysoce specializované schopnosti nebo se budou podílet na vývoji a budování zcela nových schopností prospěšných celé Alianci.

Koncept by mohl pomoci zaplnit mezery a uspořit zdroje, tvrdí Berlín. Zvláště v době, kdy se evropští členové NATO potýkají s kritickým nedostatkem například strategických přepravních letounů, bezpilotních strojů nebo tankerů pro doplňování paliva za letu.

"Vidím v německém návrhu jednu z možností pro budoucnost. Silně věřím v multinárodní kooperaci. Ministři souhlasili, že budou pokračovat v tomto konceptu, objevovat a zkoumat možnosti," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Další podrobnosti by se podle něj mohly objevit na dalším zasedání šéfů obrany a definitivní potvrzení, že se NATO touto cestou vydá, pak příští rok na summitu v Británii.

"Je to dobrá iniciativa, která má potenciál vyřešit některá zpoždění," komentoval německý návrh britský ministr obrany Philip Hammond.

Česko není proti

Podle Rasmussena takový plán přesné zapadá do dlouhodobých aliančních snah takzvané "chytré obrany", kdy státy NATO navzájem sdílejí vojenské a obranné prostředky a dělí se také o jejich financování.

Německý koncept se v Bruselu setkal s podporou například Británie a dalších členských zemí včetně Česka. "Pokud velké členské země vytvoří páteř velkých mnohonárodních jednotek, bude to pro menší země příležitost doplnit je v oblastech, na které se specializují. Těžko můžeme mít ambici stát se vedoucí zemí mnohatisícové jednotky," uvedl mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

Německý návrh by pomohl rozdělit náklady drahých vojenských systémů v době, kdy se většina zemí potýká v reakci na hospodářskou krizi s velkými škrty ve výdajích na obranu. Jen pro zajímavost: loni pouze 4 z 28 členských zemí Aliance daly na obranu 2 procenta HDP, jak se zavázaly, a to Spojené státy, Velká Británie, Řecko a Estonsko.

"Ještě se to samozřejmě musí do detailů probrat. Nám se věc ale v zásadě líbí, my chceme být součástí multinárodních jednotek," citovala agentura ČTK náměstka ministra obrany Daniela Koštovala, který na jednáních v Bruselu zastupuje ministra Vlastimila Picka.

Česko si podle něj "z mnoha důvodů" dovede představit takovou spolupráci například právě se sousedním Německem.

Co suverenita, bojí se Paříž

Naopak proti německému návrhu se staví Francie a několik dalších zemí je v hodnocení zatím velmi opatrných. Paříž tvrdí, že by to mohlo "ohrozit národní suverenitu".

V případě potřeby nasazení takové mnohonárodní jednotky by byl totiž potřeba souhlas parlamentů všech zúčastněných zemí. Pokud by nasazení v jedné zemi neprošlo, byla by patrně celá mnohonárodní jednotka "nenasaditelná".

Nebezpečí pak může být také ve specializacích, pokud by se některé státy specializovaly třeba jen na určité typy "lehčích a méně nebezpečných" misí.

inc natoaktual.cz
zpět na článek