natoaktual.cz

Nebýt předsednictví EU, na Obamu by Češi nedosáhli

10. února 2009  19:50
Díky českému předsednictví EU byla agenda jednání ministrů zahraničí Česka a USA rozsáhlejší a podle českých diplomatů zahrnovala i témata, na něž bychom jinak "nedosáhli", třeba pozvání prezidenta Baracka Obamy do Evropy.  

I když šlo víceméně o informativní schůzku, z níž se žádné konkrétní výstupy neočekávaly, obsahovala agenda prvního jednání Karla Schwarzenberga a Hillary Clintonové v roli ministrů zahraničí jak témata Evropská, tak čistě bilaterální.

"Jednalo se o všech zásadních tématech - Blízký východ, energetická bezpečnost, Afghánistán, Pákistán, protiraketová obrana, Rusko a Balkán. Některá se probírala z hlediska Evropské unie a našeho předsednictví, některá z čistě bilaterálního," řekla po schůzce pro natoaktual.cz Veronika Kuchyňová-Šmigolová z českého ministerstva zahraničí, podle níž si obě strany hlavně ujasňovaly své pozice a představy.

Češi zvou Obamu do Prahy
Došlo však i na témata, o kterých by se, nebýt předsednictví EU, s Čechy Američané mnoho nebavili, například o plánované jarní návštěvě Baracka Obamy v Evropě. "Paní ministryně podporuje návrh, aby prezident Obama přijel v dubnu do Prahy," říká Kuchyňová, podle níž je tato vstřícnost možná jen díky tomu, že předsedáme Evropské unii. "Pokud bychom nebyli předsednickou zemí EU, tak bychom se o Obamově návštěvě asi nebavili."

Stejně tak by podle Kuchyňové nebyla tak podrobná diskuse o Balkánu, kde má v Bosně místo vysokého představitele OSN začít fungovat představitel EU.

USA oceňují Čechy v Afghánistánu
Na schůzce se rovněž jednalo o potřebě většího zapojení Evropské unie do rekonstrukce Afghánistánu, například o posílení policejní mise. Clintonová zároveň vyzdvihla české působení v Afghánistánu. "Ministryně děkovala za angažmá České republiky a za náš provinční rekonstrukční tým," dodává Kuchyňová. O českém faux pas při schvalování misí české armády v zahraničí na letošní rok se Hillary Clintonová údajně nezmínila.

Jedním z bodů schůzky byla i protiraketová obrana. "Ministryně nám velmi děkovala, že jsme tehdy přistoupili na tu americkou nabídku podílet se na systému protiraketové obrany. Jsou-li ohledně výstavby systému nějaké problémy, jsou to problémy technického rázu, které se musí řešit na technické úrovni," říká Kuchyňová. "Jediný případ, kdy by se mohlo uvažovat o přehodnocení systému, by bylo, kdyby se Írán stal přátelskou zemí, to ale pravděpodobné není." - o výrocích Hillary Clintonové o radaru čtěte více zde

pz natoaktual.cz
zpět na článek