natoaktual.cz

Navzdory Bushovi NATO Ukrajinu a Gruzii členství nepřiblíží

3. dubna 2008  13:03
I přes velkou podporu USA nebudou Ukrajina a Gruzie přijaty do Akčního plánu členství NATO (MAP). Po skončení hlavního jednání státníků na summitu NATO v Bukurešti to uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.  

Nejednota NATO ohledně obou zemí byla zřejmá už před setkáním, a tento výsledek tak není překvapením.

Hlavními odpůrci zařazení obou zemí do MAP byly Francie a Německo. Ukrajina podle nich není připravena na tento krok, pokud podpora veřejnosti Severoatlantické alianci dosahuje necelých 30 procent, i přesto, že vláda je jednoznačně pro.

Gruzie má zase nevyřešené územní spory se svými separatistickými regiony podporovanými Ruskem.

Aliance dnes nicméně hledala způsoby, jak ve své summitové deklaraci jinak zakotvit zintenzivnění spolupráce s těmito postsovětskými republikami. Podle mluvčího NATO Jamese Appathuraie mají obě země dveře do NATO stále otevřené.

To potvrdil dnes odpoledne i Scheffer, podle něhož NATO opět zváží, jestli země do MAP přizvat letos v prosinci na schůzce ministrů zahraničí zemí NATO.

MAP je program spolupráce, kterým NATO pomáhá dané zemi například s reformou armády, a je jakýmsi předstupněm členství v NATO, i když jej nijak nezaručuje. Teprve zhruba po dvou letech v MAP se zemi obvykle dostane pozvánky ke vstupu do NATO.

Ukrajina nyní s NATO spolupracuje v rámci tzv. intenzivního dialogu. Jako jediná z nečlenských zemí je zapojena do všech operací NATO.


Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008


pet natoaktual.cz
zpět na článek