natoaktual.cz

Vláda odvolala šéfa kybernetické bezpečnosti. Opozice krok kritizuje

17. prosince 2019  7:55
Vláda v pondělí odvolala Dušana Navrátila z funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle premiéra Andreje Babiše kvůli nedostatečným manažerským a komunikačním schopnostem. Odvolání šéfa úřadu kritizovala opozice.  
Dušan Navrátil | foto: NUKIB

„Ředitel Navrátil nemá dostatečné manažerské a komunikační schopnosti, aby dále úřad rozvíjel... Oceňujeme jeho zásluhu o zřízení tohoto úřadu, jeho skvělé jméno ve světě,“ uvedl po jednání vlády premiér Babiš (ANO).

Úřad nyní povede dočasně dosavadní náměstek Jaroslav Šmíd. Navrátilova nástupce má pak vybrat nová sedmičlenná komise obsazená mimo jiné šéfy zpravodajských služeb. Dvě místa mají mít v komisi také zástupci opozice, která odvolání Navrátila kritizovala.

„Vláda bude muset jeho odvolání vysvětlit a zároveň zaručit transparentní výběr jeho nástupce. Dušan Navrátil úspěšně vybudoval NÚKIB, a to i přesto, že byl často pod tlakem vlády nebo Miloše Zemana. Zdůvodnění o nedostatečné odbornosti zní úsměvně, zvláště v souvislosti s tím, že se předsedou NÚKIB stal v době, kdy součástí vlády bylo hnutí ANO,“ uvedl například předseda ODS Petr Fiala.

Sám Navrátil své odvolání zatím nekomentoval. V krátkém prohlášení uvedl, že důvody odvolání ho značně překvapily. „Mým hlavním zájmem je pokračování činnosti NÚKIB, který se za dobu svého fungování pod mým vedením - jak jako samostatný úřad, tak i dříve jako součást Národního bezpečnostního úřadu - stal profesionálním a nestranným úřadem respektovaným nejen doma, ale prakticky po celém světě,“ konstatoval.

Navrátila kritizoval před čase nejen premiér Babiš, ale také prezident Miloš Zeman. Úřad před rokem v prosinci vydal varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Premiérovi vadilo, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry.

Metodiku, podle níž měli správci kritické infrastruktury a významných informačních systémů analýzu rizik užívání technologií zmíněných firem provést, NÚKIB vydal až o tři týdny později. Prezident Zeman se pak zasazoval o to, aby Navrátil ve funkci skončil.

Dvaašedesátiletý Navrátil byl v čele NÚKIB od jeho zřízení v létě 2017. Dostal tehdy za úkol úřad vybudovat vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Předtím působil jako vládní zmocněnec pro kybernetickou bezpečnost.

inc natoaktual.cz
zpět na článek