natoaktual.cz

NATO ztratilo nad Libyí americký bezpilotní vrtulník

21. června 2011  21:43
NATO přišlo v úterý v Libyi o americký bezpilotní průzkumný vrtulník MQ-8 Fire Scout, který sledoval pohyb Kaddáfího jednotek. Velitelské středisko ztratilo se strojem spojení. Je to první ztráta od 31. března, kdy Aliance operaci převzala.  
"Řídící centrum ztratilo radarový kontakt s bezpilotním vrtulníkem," potvrdil Mike Bracken ze štábu alianční operace. Americký stroj monitoroval pohyb Kaddáfího jednotek v okolí Zintánu. Zatím není jasné, zda byl stroj sestřelen, nebo havaroval. "Zkoumáme důvody tohoto incidentu," dodal Bracken.

MQ-8 Fire Scout
Délka trupu: 7,3 m
Šířka trupu: 1,9 m
Výška: 2,9 m
Průměr rotoru: 8,4 m
Hmotnost: 1 428,8 kg
Motor: Rolls Royce 250-C20W
Rychlost: 115 uzlů (cca 213 km/h)
Maximální letová výška: 6,1 km

Ten důrazně popřel informace, že byl nad Libyí sestřelen útočný vrtulník Apache. Zprávu odvysílala libyjská státní televize, na záběrech ukázala údajné trosky. "Neztratili jsme žádný bitevní vrtulník," řekl Bracken.

Od 31. března, kdy NATO převzalo velení operací v Libyi, je to první ztráta. Předtím přišly v březnu americké vzdušné síly o jeden stroj F-15E, který se zřítil kvůli technické závadě. Pilot i navigátor se katapultovali.

Dálkově ovládané bezpilotní vrtulníky MQ-8 Fire Scout americkému námořnictvu, námořní pěchotě a pozemnímu vojsku poskytují operativní průzkum bojiště, situační výstrahu i podporu bojových operací ve městech. Stroj společnosti Northrop Grumman vychází z upravené verze lehké helikoptéry Schweizer S-333. Kromě průzkumných úkolů stroj slouží i k zaměřování případných cílů.

Aliance zničila kontrolní centrum
NATO upřesnilo informace k pondělnímu náletu v Surmánu nedaleko Tripolisu, při kterém mělo údajně přijít o život 19 civilistů. Útok podle libyjských úřadů směřoval na rezidenci Chuildího Hamídího, spolupracovníka libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Většina obětí jsou prý Hamídího rodinní příslušníci, on sám vyvázl bez zranění. Rezidenci, která je ve městě Surmán ležícím 70 kilometrů západně od Tripolisu, údajně zasáhlo osm pum asi v 4 hodiny ráno SELČ.

Severoatlantická aliance kategoricky odmítla, že by cíleně útočila na jednotlivé představitele Kaddáfího režimu. Mike Bracken uvedl, že v Surmánu alianční letouny přesně naváděnou municí zničily řídící a kontrolní středisko, "odkud byly systematicky koordinovány útoky proti civilnímu obyvatelstvu". "Byl to přesný úder na legitimní vojenský cíl," uvedl Bracken. Na tiskové konferenci ukázal snímky celé oblasti i zničeného objektu, na jehož střeše bylo několik telekomunikačních antén. Budova byla podle něj zničena po pečlivé analýze zpravodajských a průzkumných informací. Objekt Aliance prý sledovala delší dobu.

Rebelové odřízli Tripolis od ropy
Libyjští rebelové ohlásili, že se jim podařilo přerušit ropovod, který dopravuje ropu do rafinerie v Závíji, jež je jedním z mála zdrojů této suroviny pro oblasti kontrolované Kaddáfím. V baště rebelů Benghází byli podle povstalců zadrženi údajní Kaddáfího příznivci. Povstalecká média uvedla, že šlo o příslušníky tajné jednotky 130 ozbrojených sabotérů, kteří plánovali útok na východě Libye. Rebelům se také mělo vzdát asi 20 Kaddáfího vojáků, kteří sloužili na jihu země.

Libyjské vládní zdroje zase informovaly, že libyjská tajná služba zachytila telefonát o údajných leteckých útocích NATO, které by měly směřovat na všechny děti libyjského vůdce a další vysoce postavené funkcionáře.

Provládní síly podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch rozmístily v horské oblasti jižně od metropole 169 protipěchotních min. Podle organizace byly nášlapné miny položené údajně jednotkami věrnými Kaddáfímu zatím objeveny v šesti různých částech země.

inc natoaktual.cz
zpět na článek