natoaktual.cz

NATO zkoumá, zda za smrt velryb mohou sonary válečných lodí

19. května 2010  7:48
Vědci z výzkumného střediska NATO zahájili v Atlantiku rozsáhlý projekt, který má posoudit vliv lodních sonarů na mořské savce, především velryby a kytovce. Studie z posledních let totiž ukazují, že kvůli zvýšenému "podmořskému hluku" mohou tito živočichové přijít o schopnost orientace a následkem toho uhynout.  

Projekt nazvaný Sirena 10 odstartoval v květnu a potrvá dva měsíce. Tým vědců na lodi NRV Alliance bude několik týdnů sbírat na moři důležitá data o chování mořských savců.

Pomocí speciálních bójí ukotvených na dně oceánu chtějí výzkumníci zachytávat zvuky velryb a delfínů a zároveň zkoumat vliv sonarů na jejich chování.

Nadměrný "podmořský hluk", způsobený lodními sonary, totiž podle některých studií a zpráv narušuje orientaci velryb, což může vést až k jejich uhynutí. Samy totiž právě pro orientaci využívají principu sonarů - vysílají zvukové vlnění, které pak zachycují.

Výzkum má jasně popsat vliv aktivních lodních sonarů na mořské savce a navrhnout možné řešení. Pro NATO je to vzhledem k námořním operacím a cvičením zcela zásadní věc. Na projektu se podílejí Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko a Spojené státy.

"Aktivní sonary jsou důležité například pro zachycení ponorek. Kvůli obavám z dopadů používání sonarů na mořské savce chce ale NATO znát rizika a zavést opatření k jejich zmírnění," uvádí se v oficiální zprávě Aliance.

Už v roce 2005 OSN vydala hodnotící zprávu, v níž konstatuje, že vzrůstající počet vojenských námořních manévrů a podmořské sonary ve světových oceánech ohrožují mořské savce. Jejich přežití je závislé na zvucích a používání silných vojenských sonarů poškozuje schopnost komunikace, navigace a lovu 71 druhů kytovců, vyplývá ze zprávy. Podle Programu OSN pro životní prostředí a Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů jsou v největším ohrožení především běluha, vorvaňovec tropický a vorvaňovec zobatý.

Odborníci zjistili, že například uvíznutí 12 vorvaňovců zobatých v Jónském moři v 90. letech se shodovalo se zkouškami akustického podmořského detekčního systému, které provádělo právě NATO.

Vliv výkonných sonarů, které mají odhalit i ty nejmodernější tiché ponorky, zkoumali i američtí vědci. Nízkofrekvenční zvuky ze sonarů putují na velkou vzdálenost, stovky až tisíce kilometrů od zdroje. Testy na tělech uhynulých velryb v minulosti prokázaly krvácení a poškození vnitřního ucha. Vědci jednoznačně stanovili jako příčinu použití nízkofrekvenčního sonaru s vysokou intenzitou v oblasti.

Ochránci přírody pak před časem obvinili i americké námořnictvo z přílišného používání sonarů. Námořnictvo tvrdí, že se problémem zabývá, nicméně sonary jsou prý potřebné pro národní obranu. Válečná plavidla včetně ponorek v posledních letech nepřetržitě hlídkovala u pobřeží Spojených států kvůli nebezpečí terorismu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek