natoaktual.cz

NATO v Dárfúru skončilo, Africe ale pomáhá dál

25. února 2008  10:18
Jen měsíc po ukončení mise v západosúdánském Dárfúru připravuje NATO další zahraniční operaci v Africe. Tentokrát bude Aliance asistovat Africké unii v Somálsku.  

Do vůbec první mise v Africe se NATO pustilo v létě 2005, kdy jej Africká unie (AU) požádala o pomoc s přepravou vojáků do násilím zmítané západosúdánské provincie Dárfúr.

Po několika prodlouženích a rozšíření mise i na výcvik afrických vojáků alianční mise v prosinci 2007 skončila. Africká unie NATO ale začátkem roku opět požádala o pomoc, a sice s leteckou přepravou v Somálsku.

NATO přepravilo 31 500 vojáků unie
Od června 2005 koordinovala Aliance leteckou přepravu  31 500 vojáků a civilních pracovníků z členských států AU do etnickou válkou postižené oblasti Súdánu. Čísla zveřejnila Aliance ve svém prohlášení.

Na žádost AU byla činnost NATO v Súdánu rozšířena o strategické plánování a výcvik jejího personálu. Během této doby se Aliance podílela také na výcviku a instruktáži pro 250 úředníků na třech velitelstvích Africké unie, v Chartúmu, Addis Abebě a El Fasheru.

Mise NATO v Súdánu byla první misí Severoatlantické aliance v Africe. Během dvou let si Aliance vybudovala s Africkou unií velmi pozitivní vztahy, uvedl komisař AU Djinnit při své návštěvě Bruselu v březnu 2007.

Od nového roku pomáhá unii afrických států v překonání bezpečnostní a humanitární krize v Dárfúru Organizace spojených národů.

Aliance pokračuje v pomoci v Somálsku
Africká unie požádala NATO o další podporu v podobě letecké výpomoci pro misi v Somálsku a asistence africkým pohotovostním silám. Prvního února se Severoatlantická rada rozhodla, že vyhoví požadavku unie, a schválila leteckou podporu NATO pro misi v Somálsku na šest měsíců.

Veškerá alianční podpora Africké unie je založená na principu, že AU vede všechny mise samostatně a NATO poskytuje pomoc v daných oblastech na její požádání.

V realizaci této podpory Aliance podle svého vyjádření usiluje o minimální zásahy do konfliktů a úzkou koordinaci mise s ostatními mezinárodními organizacemi, zejména s OSN, EU a bilaterálními partnery k zajištění maximální efektivnosti jejich činnosti.

Čtěte také:
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA: NATO pomáhalo v Dárfúru

ato natoaktual.cz
zpět na článek