natoaktual.cz

NATO uvažuje o další misi v africkém Dárfúru

12. dubna 2006  7:48
Severoatlantická aliance uvažuje o další misi v africkém Dárfúru. Jednotkám Africké unie se totiž nedaří zastavit násilí v této západosúdánské provincii. Spojené státy podporují návrh, že by NATO do oblasti vyslalo až 500 mírových pozorovatelů.  

Český velvyslanec při NATO Štefan Fülle potvrdil, že se aliance v posledních týdnech situací v súdánském Dárfúru velmi pečlivě zabývá.

"Požádali jsme vojenské orgány NATO, aby připravily konkrétní návrhy, jak může aliance připravit přechod mise Africké unie pod OSN a také, jak pomoci OSN v provádění operace," řekl pro natoaktual.cz Fülle.

Podle agentury Reuters například Spojené státy podporují návrh na vyslání až několika set poradců NATO do oblasti. Podporovali by tam mírové síly Africké unie, která se snaží zvládnout vleklou krizi v této provincii. Poradci by se přímo nezapojili do pozemních operací, pouze by pomáhali se získáváním informací, logistikou nebo komunikací.

Možnost vyslání až 500 vojáků nebo pozorovatelů označil Fülle za velmi předčasnou. "Teprve nyní dostáváme konkrétní návrhy na stůl. Je předčasné mluvit o tom, jestli NATO vyšle do afrického Dárfúru desítky či stovky pozorovatelů nebo vojáků," dodal Fülle.

Válka v západosúdánské provincii Dárfúr propukla v únoru 2003, když skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou údajně podporované arabské milice. Od té doby si konflikt vyžádal podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 180 tisíc obětí.

Během dvou let opustily své domovy další dva miliony lidí, kteří přežívají v uprchlických táborech. Africké mírové jednotky působí v provincii od dubna 2004. V současnosti na území operuje zhruba 7 tisíc vojáků Africké unie, kterým se ale nedaří násilnosti zastavit.

Africká unie loni požádala o pomoc NATO. Aliance proto podnikla vůbec první misi na africkém kontinentě a zajistila leteckou přepravu vojáků Africké unie do Dárfúru, logistiku a plánování misí. Kromě toho alianční specialisté začali loni na podzim školit vojenské plánovače Africké unie v Etiopii. - více zde

inc natoaktual.cz
zpět na článek