natoaktual.cz

NATO stáhlo válečné lodě z Černého moře podle plánu

11. září 2008  12:25
Severoatlantická aliance stáhla čtveřici svých válečných lodí z Černého moře přesně podle plánu. Přítomnost spojeneckých plavidel vadila především Rusku. Moskva tvrdila, že NATO poslalo do oblasti plně vyzbrojené lodě kvůli ruské invazi do Gruzie.  

Aliance v oficiálním prohlášení oznámila, že čtveřice válečných lodí "úspěšně ukončila plánované cvičení a opouští Černé moře". Nadále ale budou pokračovat v hlídkování ve Středozemním moři.

V Černém moři se od 21. srpna pod vlajkou NATO plavily hned čtyři válečné lodě, španělská fregata Juan de Bourbon, německá loď Lübeck, polská fregata General Pulaski a americká fregata USS Taylor.

Moskva v srpnu obvinila NATO z posilování vojenské přítomnosti v oblasti kvůli situaci v Gruzii. NATO ale takové obvinění odmítlo s tím, že všechny čtyři lodě patří ještě spolu s kanadskou fregatou Ville de Quebeck do takzvaného "aliančního námořního uskupení 1" a jejich přítomnost v Černém moři neměla nic společného se situací v Gruzii.

Podle zástupce velitele aliančního námořního velitelství v Nortwoodu, viceadmirála Pima Bedeta, byla přítomnost plavidel NATO v Černém moři plánována už před rokem.

"Nejde o posilování přítomnosti NATO v oblasti," konstatoval tehdy Kevan McHale z Nevyššího vojenského velitelství NATO v Monsu (SHAPE).

Všechny lodě podle vyjádření Aliance navštívily spojenecké přístavy v rumunské Konstantě a bulharské Varně.

inc natoaktual.cz
zpět na článek