natoaktual.cz

Nové centrum NATO bude vyhodnocovat teroristické hrozby z jihu

19. února 2017  19:09
Zhruba stovka expertů a analytiků bude pracovat v novém specializovaném centrum NATO v italské Neapoli, na jehož vytvoření se dohodli v Bruselu ministři obrany osmadvacítky. Regionální středisko bude mít primárně za úkol analyzovat a vyhodnocovat hrozby přicházející z jihu a Středního východu.  

Protiteroristická jednotka. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Schopnost NATO rychle reagovat na jakoukoli hrozbu závisí na naší robustní a flexibilní struktuře velení,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Aliance podle něj čelí výzvám, které jsou daleko složitější než v dobách takzvané studené války. V rámci existujícího velitelství společných sil v italské Neapoli proto vznikne regionální specializované centrum, jehož hlavní náplní práce bude analýza a vyhodnocování hrozeb přicházejících z jihu a koordinace aliančních aktivit na jižním křídle.

Systém AGS

Díky síti pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude systém Alliance Ground Surveillance (AGS) schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem.

Státy NATO sdružené v programu kvůli tomu společně pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle. Projekt za 1,3 miliardy eur řadí Aliance mezi naprosté priority.

Středisko podle Stoltenberga bude jistým neuralgickým bodem pro zvyšování schopností pochopit problémy z širšího Středního východu a severní Afriky a najít pro ně řešení. „Očekáváme, že v centru bude asi sto lidí vyhodnocovat potenciální hrozby a jednat s partnerskými zeměmi v regionu a organizacemi,“ řekl.

Jak podotkl, půjde jen však jen o dílčí část posílení aliančních schopností na jižním křídle. Kromě zintenzivnění cvičení v celé oblasti včetně spolupráce se Silami rychlé reakce NATO chtějí spojenci zlepšit společné zpravodajské, průzkumné a sledovací systémy.

„Boj proti hrozbám pramenících ze Středního východu a severní Afriky je nedílnou součástí naší reakce,“ dodal Stoltenberg. Připomněl, že už příští rok dosáhne operačních schopností alianční systém AGS, tedy systém pozemního sledování cílů s letkou bezpilotních letounů Global Hawk a střediskem na sicilské Sigonelle.

Letouny budou schopné monitorovat z výšky ohromné oblasti a zároveň sledovat desetitisíce pohybujících se objektů.

Zároveň chce Aliance už nyní hledat adekvátní náhradu za flotilu průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS. Stroje s charakteristikou kruhovou anténou na hřbetě v současnosti pomáhají koaličním silám při úderech proti islamistům v Sýrii a v Iráku.

„Abychom zajistili, že zůstaneme na špici, ministři se shodli na vývoji schopností, které nahradí letouny AWACS po jejich vyřazení ze služby kolem roku 2035,“ konstatoval Stoltenberg.

inc natoaktual.cz
zpět na článek