natoaktual.cz

NATO převezme plně velení nad vojenskými zásahy v Libyi

27. března 2011  23:18
Severoatlantická aliance převezme od Spojených států velení nad všemi vojenskými operacemi proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Dohodli se na tom velvyslanci všech členských států včetně České republiky.  


"Naším cílem je chránit civilní obyvatelstvo před hrozbou útoku Kaddáfího režimu. NATO se postará o dodržování všech aspektů rezoluce OSN. Nic víc, nic míň," prohlásil generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen.

Severoatlantická rada, tedy nejvyšší politický orgán NATO, pověřila velitele aliančních sil, aby s okamžitě operaci zahájil. "Diskuze byla velmi hladá. NATo v rozmezí 48 - 72 hodin převezme operační úkoly koalice," řekl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Dosud Aliance dohlížela na dodržování zbrojního embarga, které bylo na zemi uvaleno. Od neděle NATO převzalo kontrolu nad bezletovou zónou, když letouny Aliance absolvovaly první hlídkové mise. Příme údery proti jednotkám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího dosud vedla kolaice několika států v čele s Francií, Británií a Spojenými státy.

Libyjští rebelové o víkendu ohlásili, že postupují na Tripolis. Opět obsadili město Bin Džavád a chystají se i na Syrtu, rodné město Muammara Kaddáfího. Americký prezident Barack Obama jejich úspěchy v boji s diktátorem ocenil a před Američany hájil vzdušnou operaci mezinárodní koalice. "Spojené státy by neměly a ani nemohou intervenovat pokaždé, když někde na světě vznikne krize," prohlásil Obama v sobotu ve svém pravidelném rozhlasovém vystoupení.

Podle Obamy ale Kaddáfího postup hrozil krvavou lázní, která mohla destabilizovat celý region. "V takovém případě je v našem národním zájmu jednat. A je to v takovém případě i naše zodpovědnost. Každý den tlak na Kaddáfího a jeho režim vzrůstá," řekl.

Odpůrci libyjského vůdce v uplynulých dnech dobyli město Adžedábíja na východě země a postupují dále. V Syrtě se očekával tvrdý střet s vládními vojsky, které však ustoupila na západ a oblast vyklidila prakticky bez boje. Podle agentury Reuters opustil Syrtu konvoj 20 vojenských vozidel, z nichž některá měla na korbách protiletadlová děla. Město začali opouštět také civilisté obávající se násilí povstalců.

Rebelové také oznámili, že zhruba do týdne chtějí začít prostřednictvím Kataru vyvážet ropu z ložisek, jež mají pod kontrolou, a to až 300 tisíc barelů denně.

Pentagon uvedl, že vzdušné síly koalice v sobotu podnikly 160 leteckých misí. Kaddáfího mluvčí Músá Ibráhím řekl, že koaliční síly v sobotu večer útočily na Kaddáfího jednotky podél asi 400 kilometrů dlouhé cesty spojující Adžedábíju s městem Syrta. Vyzval přitom k okamžitému ukončení těchto úderů, při nichž podle něj o život přišlo mnoho civilistů.

Americký ministr obrany Robert Gates zopakoval, že účelem vojenské operace nad Libyí není svržení Kaddáfího režimu, ale ochrana civilistů. Gates zároveň Kaddáfího obvinil, že jeho lidé vydávají oběti svých represí za oběti spojeneckého bombardování. "Máme četné zprávy rozvědek, podle nichž Kaddáfí přemisťuje těla lidí, které zabil, na místa, jež jsme napadli," prohlásil.

inc natoaktual.cz
zpět na článek