natoaktual.cz

NATO přerušilo jednání o účasti v libyjské operaci

20. března 2011  23:30
Severoatlantická aliance až do noci projednávala plány na zapojení do operace proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. V Bruselu se na mimořádném jednání sešli velvyslanci členských zemí.  


Několikahodinový maraton jednání začal odpoledne. Ani těsně před půlnocí ovšem Aliance nedospěla k jasnému rozhodnutí , tedy jak a kdy se zapojí do operace v Libyi.

Diplomatický zdroj serveru natoaktual.cz potvrdil, že "úspěchem bude schválení samotných operačních plánů". Finální rozhodnutí pro vojenské orgány NATO ve stylu - "Ano, proveďte!" je prý zatím kvůli údajným obstrukcím Turecka v nedohlednu. K jednacímu stolu zasednou zástupci osmadvacítky znovu zase až v pondělí odpoledne.

Česko na jednání v bruselském sídle Aliance zastupuje velvyslanec při NATO Martin Povejšil. "Všechny přípravné a plánovací fáze by měly být hotovy do neděle večer. Rozhodne se, jakým způsobem se Aliance jako celek zapojí," řekl před jednáním Povejšil.

Aliance ale zřejmě nepůjde vojensky přes rámec dohledu nad bezletovou zónou a vynucování zbrojního embarga. Mezi členy NATO panuje relativní shoda, že zapojení do těchto úkolů umožňuje mandát rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jakékoliv další vojenské operace na libyjském území tak budou podle diplomatického zdroje natoaktual.cz otázkou koalice, která vojenskou operaci proti Kaddáfího režimu v sobotu v podvečer odstartovala.

Česko zapojení NATO podpoří
Česká republika podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga podpoří zapojení NATO do vojenské operace v Libyi. NATO by mělo mít dozor nad operací. Jak uvedl v České televizi, ČR se zatím zřejmě nezapojí do bojové operace. Schwarzenberg ale nevyloučil možné nasazení například protichemické jednotky

Akce Severoatlantické aliance jako celku by tak byla patrně oddělena, i když by byly navzájem koordinovány. Otevřená zůstává otázka, které země Aliance by se do mise zapojily vojensky. Spojené státy, Francie, Británie, Kanada a Itálie tvoří koaliční skupinu, která se k útoku odhodlala. Další země, včetně České republiky, se do operace zapojí zřejmě jen nepřímo. "Vláda nepočítá s účastí České republiky na této vojenské operaci," zopakoval po zahájení útoků premiér Petr Nečas.

Česko by mohlo v případě potřeby podle analytiků teoreticky poskytnout některé specializované síly, ale až po vojenské fázi operace. Například sousední Polsko uvažuje o vyslání polní nemocnice. Nepřímo by se Česko, respektive čeští vojáci, mohli účastnit v rámci společných aliančních kapacit. Například čeští vojáci působí v rámci mezinárodních posádek speciálních průzkumných a řídících letounů AWACS.

"Pokud jde o bezletovou zónu, armáda České republiky se vojenské akce nezúčastní, protože k ní ani nemá potřebné schopnosti a kapacity. Jsme připraveni se zapojit do následné humanitární pomoci," konstatoval český ministr obrany Alexandr Vondra.

inc natoaktual.cz
zpět na článek