natoaktual.cz

NATO podniklo nálet na Tripolis, Francie chce vyslat do boje vrtulníky

24. května 2011  13:03,  aktualizováno  18:19
Letouny NATO podnikly v noci zatím asi největší útok na libyjskou metropoli Tripolis. Hlavním cílem bylo skladiště a vozový park poblíž Kaddáfího vojenského komplexu Báb al-Azízíja.  


Mluvčí libyjské vlády Musá Ibrahím oznámil, že bomby zasáhly kasárna dobrovolníků, takzvaných Lidových gard. Při náletech podle něj zahynuli tři lidé a dalších 150 je zraněno. Většina z nich jsou podle režimu civilisté.

NATO takové zprávy odmítlo s tím, že cílem útoků bylo skladiště a vozový park poblíž vojenského komplexu, odkud režim zásobuje své jednotky na "frontě". Šlo patrně o nejmasivnější nálet na Tripolis od březnového zahájení leteckých operací proti Libyi. Podle agentury AP se ve městě ozvalo nejméně 20 výbuchů.

"Kaddáfího jednotky stále představují hrozbu pro civilní obyvatelstvo. Budeme proto pokračovat v úderech," prohlásil velitel alianční operace Unified Protector Charles Bouchard.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton vyzvala, aby se do operace na ochranu civilistů zapojilo více zemí NATO. Dodatečná podpora by podle ní pomohla vystupňovat tlak na Kaddáfího režim. Do libyjské operace vybavením přispívá 13 z 28 členských zemí. Celkem se mise účastní 17 států, včetně několika arabských.

"Věříme, že čas pracuje proti Kaddáfímu, který už nemůže obnovit kontrolu nad zemí," uvedla Clinton.

Francie chce nasadit bojové vrtulníky

V reakci na tři měsíce trvající konflikt francouzský ministr obrany Gérard Longuet oznámil, že jeho země chce v Libyi nasadit bojové vrtulníky. Z výsadkové lodi Tonnerre by mělo do akcí startovat 12 vrtulníků typu Tigre a Gazelle. "Chceme zlepšit naše schopnosti udeřit přesně," řekl francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Vrtulníky dokážou zasáhnout pozemní cíle v hustě obydlených oblastech daleko přesněji než letouny útočící z velké výšky. Na druhou stranu jsou však zranitelnější.

Podobný záměr má i Británie, která ale zatím vyslaní vrtulníků definitivně nepotvrdila. Britské stroje stroje Apache by měly proti jednotkám libyjského diktátora startovat z paluby HMS Ocean.

Kaddáfí opět útočí kolem Misuráty

Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího opět ostřelují městské oblasti v okolí povstalci ovládané Misuráty. Podle povstalců se Kaddáfího jednotky snaží přiblížit ze západu a kryjí se přitom střelami Grad a minometnými granáty. Ostřelování začalo v pondělí ráno a rebelům se zatím podařilo postup Kaddáfího jednotek i díky aliančním náletům zastavit.

Rebelové se podle agentury Reuters snaží bránit linii asi 25 kilometrů od centra města, za kterou v minulých týdnech Kaddáfího síly vytlačili.

Představitelé rebelů zároveň pokračují v diplomatických jednáních. V turecké Ankaře se s vysokými tureckými činiteli kvůli dodávkám humanitární pomoci setkal předseda povstalecké Přechodné národní rady (NTC) Mustafa Abdal Džalíl.

V Rusku vede delegaci zástupce povstalců Abdar Rahmán Šalgham. Do povstacké bašty Benghází přicestoval také zvláštní představitel amerického ministerstva zahraničí Jeffrey Feltman.

Rusko chce v Libyi mírové jednotky

Rusko v reakci na pokračující letecké údery NATO vyzvalo mezinárodní společenství, aby do Libye vyslalo mírové jednotky. Ty by mohly dát k dispozici OSN či Africká unie.

Obavy ze situace v zemi vyjádřila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Libye totiž doposud nezničila všechny zásoby svých chemických zbraní, k čemuž se zavázala v roce 2004. Kaddáfí tak má zřejmě stále k dispozici více než 11 tun yperitu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek