natoaktual.cz

NATO po osmi měsících rozmrazuje vztahy s Ruskem

29. dubna 2009  14:07
Severoatlantická aliance dnes obnovuje formální vztahy s Ruskem. Poprvé po osmi měsících od ruské invaze do Gruzie dnes v Bruselu zasedají velvyslanci 28 členských států a Ruska.  

Tématem schůzky Rady NATO - Rusko je podle agentury AP uspořádání podobného setkání, ale už na úrovni ministrů zahraničí koncem května.

NATO obnovení rozhovorů s Ruskem vítá. Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer prohlásil, že Rusko je důležitým hráčem, s nímž Aliance musí pracovat na globálních otázkách bezpečnosti včetně mise v Afghánistánu nebo v boji proti terorismu.

Vztahy Aliance s Ruskem byly několik měsíců doslova na bodu mrazu. NATO přerušilo formální styky s Moskvou loni v srpnu po ruské ozbrojené intervenci v Gruzii a uznání odštěpeneckých gruzínských regionů Jižní Osetie a Abcházie. O "pomalém a opatrném" obnovení vzájemných vztahů s Ruskem rozhodli ministři zahraničí států NATO až počátkem března.

Rusko se zlobí kvůli cvičení v Gruzii
Postupné obnovení vztahů s Moskvou může narušit připravované vojenské cvičení NATO v Gruzii, které je plánováno od 6. května do 1. června. Rusko se proti němu ostře ohradilo a ruský velvyslanec Dmitrij Rogozin vyzval Alianci, aby plánované manévry zrušila nebo odložila.

Na protest proti chystaným manévrům Severoatlantické aliance v nečlenské Gruzii chce Moskva zrušit svou účast na schůzce náčelníků generálních štábů s NATO, která se měla konat 7. května.

Do manévrů pod názvem Cooperative Longbow 09 se má zapojit 1 300 vojáků z 19 zemí NATO a partnerských států, včetně Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Bosny, Moldavska, Srbska, Makedonie nebo Spojených arabských emirátů.

Cvičení má probíhat ve středisku Vaziani, tedy asi dvacet kilometrů východně od gruzínské metropole Tbilisi. Cílem je zlepšení koordinace mezi členskými státy NATO a partnerskými zeměmi v mírových operacích. Severoatlantická aliance upozornila, že manévry se začaly plánovat již počátkem loňského roku, tedy řadu měsíců před vypuknutím rusko-gruzínské války.

Experti: Reakce Ruska je křečovitá
"Osobně bych plánované cvičení NATO chápal jednak jako omluvu Gruzii za opakované odmítnutí gruzínskych integračních ambicí do NATO a jednak jako manifestační signál směřovaný Rusku: ve svém blízkém sousedství se nesmíte chovat, jako by ještě existoval Sovětský svaz," uvedl  politolog Ivo Samson ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku.

Podle experta Jakuba Kulhánka z Asociace pro mezinárodní otázky se až "přemrštěně křečovitá" reakce ze strany Ruska dala předem očekávat. Moskva bude pravděpodobně pokračovat v hlasitých protestech vůči chystanému cvičení, a to i v jeho průběhu.

"Troufám si však tvrdit, že pokud se Rusko odhodlá k nějakým konkrétním opatřením, bude se tak maximálně jednat o znepříjemnění transportu aliančních sil do Afghánistánu přes území Ruska či jednotlivých středoasijských států," řekl Kulhánek.

Navíc se podle něj v krátkodobém horizontu nedá předpokládat, že by Kreml riskoval ohrožení slibně se rozvíjejících vztahů se Spojenými státy, a to zejména v oblasti kontroly jaderného zbrojení, na které má Moskva eminentní zájem.

Češi ani Kazaši na cvičení nebudou
Čeští vojáci se cvičení nezúčastní, i když Vrchní velitelství NATO v belgickém Monsu (SHAPE) původně českou účast avizovalo.

"Účast na cvičení v Gruzii vůbec nebyla v plánu pro letošní rok," konstatovala Jana Růžičková z generálního štábu. Velitelství NATO zařadilo Českou republiku na seznam účastníků omylem.

Jiná situace ale panuje v případě Kazachstánu. Ministerstvo obrany oznámilo bez dalšího upřesnění, že se kazašská armáda stahuje z manévrů pořádaných v rámci programu NATO Partnerství pro mír.

inc natoaktual.cz
zpět na článek