natoaktual.cz

NATO jednomyslně odsouhlasilo pomoc Dárfúru

13. června 2005  12:09
Severoatlantická aliance se bude vůbec poprvé ve své historii angažovat v Africe. Ministři obrany NATO na svém zasedání dne 9. června 2005 schválili alianční pomoc západosúdánské provincii Dárfúr, která je sužována dlouhotrvajícími boji mezi muslimy a černošským obyvatelstvem.  

Potvrdili tak dřívější rozhodnutí Severoatlantické rady, která schválila pomoc Darfúru koncem května. (více zde) NATO však do oblasti nevyšle bojové jednotky, ale na žádost Africké unie se bude podílet logisticky. Zajistí mimo jiné leteckou přepravu mírových misí Africké unie, jejich ubytování, vybavení a výcvik. Aliance se rovněž bude podílet na plánování operací.

O pomoc se zvládnutím nepokojů a prohlubující se humanitární krize v Súdánu požádal NATO předseda Africké unie Alpha Oumar Konaré. Africká unie má v současnosti na místě asi 3 tisíce vojáků, jejich počet by však měl do konce roku vzrůst až na 8 tisíc. Na misi o tolika vojácích však Africká unie nemá dostatek logistických prostředků. Schází ji zejména letadla, automobily a komunikační prostředky. Stejným způsobem, jako NATO, se do vyřešení konfliktu v Súdánu zapojí i Evropská unie.

Nepokoje v západosúdánské provincii Dárfúr propukly v únoru 2003, kdy skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou podporované arabské milice. Od té doby si konflikty vyžádaly podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 200 tisíc obětí. Během dvou let další dva miliony lidí opustili své domovy a přežívají v uprchlických táborech.

Čtěte: TÉMA natoaktual.cz - NATO podpoří africkou misi v Dárfúru

 

pej natoaktual.cz
zpět na článek