natoaktual.cz

NATO hledá společnou řeč ohledně Afghánistánu

8. února 2008  10:45,  aktualizováno  11:15
Společnou řeč ohledně posílení aliančních jednotek v Afghánistánu už druhý den hledají ministři obrany NATO na schůzce ve Vilniusu. Ač jsou všechny země odhodlané v misi pokračovat, stále není dost zemí ochotno vyslat více svých vojáků do bojových operací.  

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer potvrdil, že všechny země jsou odhodlané v misi pokračovat, optimismus ale podle něj nestačí. "Aby se stal realitou, je potřeba konkrétního jednání," řekl dnes Scheffer.

Počet vojáků NATO v zemi narůstá, nyní dosahuje 43 tisíc. Není to plný počet, který Aliance podle svých velitelů potřebuje, ale větším problémem se zdá být nerovnoměrné národní i prostorové rozmístění.

To kritizují zejména země, jež mají své vojáky v bojových operacích na neklidném jihu země, tedy hlavně USA, Velká Británie a Kanada.

Například Německo má na relativně klidném severu země 3200 vojáků, tedy po Britech a Američanech třetí největší kontingent v zemi, ale výzvu USA o navýšení tohoto počtu respektive jejich přesun na jih odmítlo. Francie ve Vilniusu sice nastínila, že by mohla vypomoci Kanaďanům, kteří hrozí stažením svých vojáků, pokud nepřijdou posily, nicméně žádný konkrétní závazek nepadl, a to ani od jiných zemí.

To ale podle Scheffera není překvapivé, protože to nebyl účel těchto neformálních jednání.  I tak jsou jednání náročná a protahují se, program ve Vilniusu nabral téměř hodinové zpoždění. Jasnější odpověď ohledně nových sil by však mohla padnout až na summitu NATO v Bukurešti za dva měsíce.

Češi se snaží misi NATO posílit
Česko pro rok 2009 zatím zvažuje nasazení transportních vrtulníků do mise ISAF. Češi také darovali afghánské armádě 12 vrtulníků a dnes ve Vilniusu náměstek ministryně obrany Martin Barták zmínil, že by armáda také mohla poslat výcvikový tým vzdušných sil.

Letos rovněž česká armáda pošle do Afghánistánu další téměř dvě stovky vojáků, což český kontingent zdvojnásobí. Nejde ale o reakci na americkou výzvu z minulého týdne.  – více zde
 
Dosahujeme pokroku, ale nezvládneme to sami
I přes "náročnou situaci na zemi (...) a negativních titulků v médiích" Scheffer zdůraznil, že v Afghánistánu je zřetelný pokrok. "Osmdesát procent Afghánců má přístup ke zdravotní péči, to je desetkrát více než v roce 2001, šest miliónů dětí chodí do školy, přes čtyři milióny uprchlíků se vrátily domů," řekl dnes generální tajemník. Podle něj se také daří posilovat afghánské ozbrojené složky a opatrný optimismus je tak na místě.

Stejně tak musí podle NATO své úsilí navýšit sám Afghánistán, jehož ministr obrany se jednání rovněž účastní. "Vládnutí se musí viditelně zlepšit, aby afghánské obyvatelstvo věřilo svým vůdcům," řekl dnes dopoledne Scheffer.

Ostrá debata se totiž dnes strhla o úrovni korupce v zemi a nepříliš efektivním soudům. Kritiku si podle diplomatů zaslouží také nevycvičená a zkorumpovaná afghánská policie. "Právě deficit výcvikových týmů pro policii je jedním z klíčových problémů," uvedl po jednání mluvčí ministryně obrany Andrej Čírtek.

NATO by také rádo více do obnovy země zapojilo další hráče jako OSN, Evropskou unii či Světovou banku.  – více zde 

Z dnešních jednání vyplynulo, že chybí zatím shoda ohledně toho, jak financovat rozvojové programy. Jedna varianta nabízí využít přímo afghánské organizace, tam by se aly prostředky mohly ztrácet. Druhou možností je využít mezinárodní organizace, to by ale podle diplomatů zase mohlo být výrazně dražší.

pet natoaktual.cz
zpět na článek