natoaktual.cz

NATO aktivuje válečné lodě a letouny, operace začne do 24 hodin

22. března 2011  10:11,  aktualizováno  21:19
NATO se zapojí do operace v Libyi. Severoatlantická aliance se zatím dohodla na dohledu nad dodržováním zbrojního embarga. Akce by měla začít do 24 hodin.  


Aliance odsouhlasila spouštěcí direktivu ke zbraňovému embargu. "Operace začne do 24 hodin od přijetí," potvrdil natoaktual.cz český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

V praxi by to znamenalo, že válečné lodě ve Středozemním moři budou dohlížet, aby do země neproudily dodávky zbraní pro libyjský režim. Podobná situace by pak panovala i ve vzduchu.

"NATO se nyní rozhodlo zahájit operace k prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Všichni spojenci se zavazují naplnit rezoluci OSN o zastavení násilí proti libyjským civilistům," uvedl v oficiálním prohlášení generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Vrchní velitel spojeneckých sil admirál Stavridis podle něj aktivuje válečné lodě a letouny NATO ve Středomoří. Budou sledovat, kontrolovat a v případě potřeby mohou zasáhnout na podezřelá plavidla, která by mohla do Libye pašovat zbraně nebo přivážet najaté žoldáky.

Rasmussen v prohlášení také uvedl, že Aliance už dokončila plány na pomoc se zajišťováním bezletové zóny nad Libyí. To ale ještě neznamená automatické spuštění takové akce. K tomu bylo potřeba dalšího rozhodnutí Severoatlantické rady. Před osmou hodinou večer osmadvacítka nakonec schválila i operační plány pro bezletovou zónu. Podobně jako u operace k prosazení zbrojního embarga musí velvyslanci ještě odsouhlasit samotné zahájení operace. K tomu ale dnes již podle diplomatických zdrojů nedojde.

Aliance jedná už pátý den

Nejvyšší politický orgán Aliance na úrovni velvyslanců jednal znovu od dnešního rána. Finální rozhodnutí pro vojenské orgány NATO ve stylu "Proveďte!" ale do této chvíle nepadlo. Až nyní. Aliance dala pokyn, aby vojenské orgány zahájily předem naplánovanou operaci ke zbrojnímu embargu vůči Libyi.

Je to už pátý den horečných jednání, která dosud blokovalo Turecko. To předem avizovalo, že s vojenskou operací a s účastí NATO v Libyi nesouhlasí. Podle diplomatických zdrojů byly za tureckými obstrukcemi hlavně kroky Francie, která v sobotu vyrazila do boje, aniž by to údajně dostatečně zkonzultovala se svými spojenci.

Velvyslanci osmadvacítky se dosud shodli na plánech pro případnou humanitární pomoc a vynucení zbrojního embarga vůči Libyi. Zapojení NATO jako celku by uvítaly především Spojené státy, které chtějí velení nad dosavadními operacemi co možná nejrychleji někomu předat.

"NATO by mělo mít klíčovou roli v zajištění bezletové zóny nad Libyí," uvedl Bílý dům poté, co americký prezident Barack Obama situaci konzultoval telefonicky z paluby speciálu Air Force One s francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a britským premiérem Davidem Cameronem.

Navíc i další státy by uvítaly, kdyby vynucení bezletové zóny a zbrojního embarga podle rezoluce OSN zaštítila právě Severoatlantická aliance. Itálie jako jeden ze členů koalice, která se k zásahu v Libyi o víkendu odhodlala, už naznačila, že pokud velení těchto operací nepřevezme NATO, nebude nadále možné používat italských leteckých základen.

Situace může být nakonec ale ještě složitější. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé totiž oznámil, že Liga arabských států nechce, aby operace přešla zcela pod odpovědnost NATO.

inc natoaktual.cz
zpět na článek