natoaktual.cz

Náčelník generálního štábu Štefka odpovídal on-line

10. března 2006  11:15
Česká republika slaví sedmé výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Jsme platnými členy? Jak NATO změnilo českou armádu? Potřebuje nakupovat drahé stíhačky nebo transportéry? Čtenářům odpovídal náčelník generálního štábu Pavel Štefka.  

OTÁZKY A ODPOVĚDI ČTĚTE ZDE

Členstvím v NATO Česká republika podle Štefky získala i za něj platila. "Tak to mezi kolegy chodí. Vstup do NATO se stal hnacím motorem reformy našich ozbrojených sil. Změnili jsme organizační struktury, systém velení a řízení, připravili profesionální arádu s vysoce vzdělanými funkcionáři v zahraničních akademiích a zavádíme sofistikované zbraňové systémy. Ujišťuji Vás, že se nemusíte za současnou armád stydět," řekl v on-line rozhovoru Štefka.

V rozhovoru reagoval i na otázky ohledně aktuálních nákupů pro armádu, které provázejí pochybnosti. Například obrněných transportérů nebo nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen.

"Všechny obrněné transportéry prošly zkouškami ve vojenském výcvikovém prostoru, jsou zaváděny i do jiných armád, včetně armád NATO. Transportéry obsahují nejmodernější technologie a zařízení od renomovaných firem, proto se nedomnívám, že by mělo dojít k výraznějšícm problémům. Je to obdobné, jako když si koupíte nový model vozu," uvedl Štefka.

"Civilní veřejnost možná toto datum nijak významně nezaznamenává. Nejde o kulaté výročí. Za minulá léta si na naše členství v NATO všichni zvykli a pokládají je za naprostou samozřejmost," řekl k sedmému výročí vstupu Česka do aliance Štefka.

Náčelníkem generálního štábu se stal po listopadovém summitu NATO v Praze v roce 2002. V armádě působil od roku 1977 na řadě velitelských postů, od velitele motostřeleckého pluku v Bratislavě přes zástupce velitele 2. armádního sboru až po šéfa štábu pozemních sil.

Absolvoval postgraduální studium v Akademii Generálního štábu polských ozbrojených sil ve Varšavě, je absolventem European Business School v Praze a v německém Mannheimu a v roce 1999 ukončil studium na National War College ve Washingtonu.

Ministr obrany Karel Kühnl jej chce brzy povýšit do hodnosti armádního generála. Nejvyšší vojenskou hodnost v české armádě by Štefka mohl získat v květnu. - více zde

inc natoaktual.cz
zpět na článek