natoaktual.cz

Mohli jsme nechtěně zasáhnout civilisty, přiznalo poprvé NATO

20. června 2011  16:19
NATO připustilo, že během leteckého úderu na vojenský raketový sklad v Tripolisu mohla jedna ze střel zasáhnout i civilisty. Libyjský režim tvrdí, že letouny Aliance zasáhly záměrně civilní dům, ve kterém zemřelo devět lidí.  

Alianční letouny pokračovaly o víkendu v úderech na vojenské cíle v hlavním libyjském městě Tripolisu. Při jednom z úderů ve východní části města v noci ze soboty na neděli měl být podle libyjských úřadů zasažen i civilní dům, v němž zemřelo devět civilistů.

Libyjská vláda nechala zahraniční novináře zavézt do obytné oblasti ve čtvrti al-Juma, aby viděli vynášení těl z rozvalin budovy. NATO později večer připustilo, že jedna ze střel mohla zabít civilisty.

"NATO lituje ztráty nevinných životů civilistů a věnuje velkou péči provádění útoků proti režimu, který používá násilí proti svým vlastním občanům," uvedl velitel spojenecké operace Charles Bouchard. Dosavadní vyšetřování podle něj ukazuje, že jedna ze střel při úderu zřejmě selhala a nezasáhla určený cíl.

Poničená budova, kterou režim reportérům ukázal, budila podle agentur dojem, že se teprve stavěla a byla poloprázdná. V místní nemocnici novinářům úředníci později ukázali další údajné oběti bombardování - pět těl včetně dvou dětí.

Kaddáfího režim informuje o obětech úderů NATO téměř každý den, většinou jsou informace ale velmi nedůvěryhodné. NATO také doposud možnost, že by zasáhlo civilisty, odmítalo a označovalo takové zprávy za Kaddáfího propagandu.

Naposledy libyjští úředníci ukazovali zahraničním reportérům zraněné dítě jako oběť náletu. Ošetřující lékař posléze novinářům prozradil, že dítě bylo zraněno při dopravní nehodě. Za strýce dítěte se navíc vydával jeden z libyjských úředníků, který o několik hodin později "hrál" farmáře, na jehož pozemek dopadla údajně raketa NATO. Jednalo se přitom o přídavnou palivovou nádrž s ruskými nápisy.

NATO riskuje důvěryhodnost
Italský ministr zahraničí Franco Frattini v reakci na incident prohlásil, že NATO v propagandistické válce s Kaddáfího režimem riskuje ztrátu důvěryhodnosti. "NATO ohrožuje svou důvěryhodnost, nemůžeme riskovat zabíjení civilistů," citovala šéfa italské diplomacie agentura Reuters.

Několik hodin poté, co Aliance připustila možnost, že jedna ze střel možná nechtěně zasáhla civilní budovu, libyjský režim přispěchal s dalším obviněním. Při jiném náletu v noci na pondělí mělo údajně zahynout 15 lidí, včetně tří dětí. Útok podle libyjských úřadů směřoval na rezidenci Chuildího Hamídího, spolupracovníka libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Většina obětí jsou prý Hamídího rodinní příslušníci, on sám vyvázl bez zranění. Rezidenci, která je ve městě Surmán ležícím 70 kilometrů západně od Tripolisu, údajně zasáhlo osm pum asi v 4 hodiny ráno SELČ. Severoatlantická aliance kategoricky odmítla, že by vůbec v této oblasti operovala.

Kaddáfího síly útočily z mešity
"Bereme všechny zprávy o civilních obětech způsobených NATO velmi vážně a budeme vyšetřovat všechna obvinění. Je třeba zdůraznit, že žádné takové obvinění se zatím nepotvrdilo," konstatoval Mike Bracken ze štábu alianční operace.

NATO podle Brackena disponuje řadou videozáběrů, které dokazují, jak Kaddáfího síly bezostyšně útočí těžkou technikou na hustě obydlené oblasti. Na záběrech zveřejněných v pátek na stránkách NATO Kaddáfího jednotky útočí na obytnou část města Zintán raketometem ukrytým na nádvoří tamější mešity. Během několika vteřin odpálí prorežimní síly na civilní cíle sedm raket.

Letouny NATO mají od konce března na kontě přes 11 500 startů, během kterých zničily přes dva tisíce cílů. Zničeno bylo podle údajů aliančního velitelství v Neapoli 370 vojenských objektů, od raketových sil přes radarové základny až po velitelská centra. Kaddáfího jednotky přišly o více než 600 tanků, obrněných vozidel, transportérů, raketometů a další techniky a zničeno bylo během náletů také 750 nejrůznějších muničních skladišť a bunkrů.

inc natoaktual.cz
zpět na článek