natoaktual.cz

Mezinárodní zbrojní veletrhy

2. dubna 2007  10:22
Od dob, kdy lidstvo disponuje nejrůznějšími zbraněmi probíhá jejich tu více tu méně otevřená směna. K veškerému obchodu patří také výstavy a tak se ani zbraně nemohou tomuto trendu vyhnout.  

V současné době se pak pozornosti médií a nejrůznějších aktivistů těší velké mezinárodní veletrhy a výstavy zbrojních systémů, obranné a bezpečnostní techniky. Jaké jsou tedy dnešní "zbrojní veletrhy"?

Zbrojní veletrhy jsou organizovány zpravidla s dvouletou frekvencí (český IDET není výjimkou) a v průběhu této periody se ve světě uspořádá na třicet velkých mezinárodních veletrhů a několik menších podobných akcí.

Existují veletrhy, kde jsou zastoupeny všechny tři klasické oblasti komponent – tj. pozemní, námořní i letecká technika. Patří sem například DSEi v Londýně, LIMA na ostrově Langkawi v Malajsii, AAD v jihoafrické Pretorii, IDEX v Abú Dhabí, Defendory v Athénách nebo IDEF v turecké Ankaře.

Do druhé kategorie patří specializované veletrhy. Zřejmě světově celkově největšímu DSEi konkurují pařížské EUROSATORY zaměřené na pozemní techniku. V roce 2006 se jich účastnilo na 1080 vystavovatelů, z čehož přes 70 % připadalo na jiné než francouzské vystavovatele.

Na námořní segment se soustředí např. pařížský EURONAVAL nebo tzv. Pacific Naval Exposition v australské Sydney.

Konečně k nejznámějším výstavám a veletrhům věnovaným leteckému a vesmírnému sektoru se řadí dubajská "airshow" a veletrh letecké a kosmické techniky FIDAE v Santiagu de Chile. Zajímavým je zde například Helitech v Duxfordu poblíž anglické Cambridge specializovaný na vrtulníky.

K výstavám patří samozřejmě expozice informačních technologií, komunikačních systémů a integrujících systémů. Technologie a její aplikace je nedílnou součástí a v zásadě hnacím motorem současných zbrojařských trendů. 

Do organizace a podpory veletrhů jsou obvykle zapojeny i orgány domácí státní správy, ponejvíce ministerstva obrany, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva zahraničních věcí. Veletrhy se logicky konají v těsné spolupráci s místními organizacemi sdružující domácí zbrojařské producenty. V případě českého IDETu je to zejména Asociace obranného průmyslu.

Veletrh jako takový je součástí marketingových aktivit firem, které jsou navíc mnohdy výrobci současně civilních i vojenských produktů. S rostoucí světovou konkurencí na zbrojním trhu budou veletrhy s těmito produkty hrát stále větší význam.

Také český Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET se za osm svých dosavadních ročníků stal jednou z nejvýznamnějších světových akcí v tomto oboru a ačkoliv zatím patří spíše mezi menší veletrhy, vydobyl si své místo na slunci.

Zbrojní veletrhy bývají kritizovány především jako součást všeohrožujícího zbrojení a například indický veletrh "DefExpo" a pákistánský "IDEAS" jsou považovány za projev závodů ve zbrojení v jižní Asii.

Škoda jen, že častá kritika z řad odpůrců veškerého zbrojení a vyzbrojování opomíjí jedno známé a pravdivé rčení: "Qui desiderat pacem, preaparet bellum".

Jan Závěšický

Autor je politolog Mezinárodního politologického
ústavu Masarykovy univerzity

natoaktual.cz
zpět na článek