natoaktual.cz

Mezinárodní bezpečnost opět v hledáčku ÚMV

13. ledna 2011  12:11
Na scénu české bezpečnostní komunity se vrací hráč s velkými ambicemi. Ústav mezinárodních vztahů oživuje své Centrum mezinárodní bezpečnosti.  

Tradiční česká výzkumná instituce na poli mezinárodní politiky, Ústav mezinárodních vztahů (ÚMV), se letos rozhodl obnovit činnost svého odborného centra zaměřeného na otázky mezinárodní bezpečnosti (Centrum mezinárodní bezpečnosti, CMB).

"Jde o staronovou aktivitu, centrum jsme již měli, fungovalo od 90. let, ale z personálních důvodů byla jeho činnost před lety ukončena," vysvětlil při slavnostním znovuzahájení činnosti centra ředitel ÚMV Petr Drulák.

CMB si tentokrát vzal do své gesce akademik Nikola Hynek, který do ÚMV nastoupil v roce 2008 a výzkumu mezinárodní bezpečnosti se aktivně věnuje jak v Česku, tak zahraničí.

Do výzkumného týmu CMB, který byl včera na zahájení činnosti centra představen, spadá kromě Hynka ještě dalších pět osob z celkových dvaceti výzkumníků Ústavu mezinárodních vztahů.

"V Česku podle mě existuje falešné dělení mezi think tanky a výzkumnými ústavy, kdy jedni dělají teoretický výzkum, jedni policy analýzu, jiní poradenství, my bychom chtěli tato pole sloučit a potvrdit roli relevantního aktéra v bezpečnostně zaměřené diskuzi," vysvětluje Hynek.

"Centrum mezinárodní bezpečnosti zaplní mezeru na trhu mezinárodně konkurenceschopných think-tanků, který bude provádět jak policy analýzu, tak teoretický výzkum," řekl na adresu CMB nynější náměstek ministra obrany a bývalý ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Jiří Šedivý, podle kterého je absence takové instituce v Česku znát.

Šedivého slova Hynek potvrdil a svou ambicí centrum prosadit i v zahraničí se netají. Jako jeden z nemnoha českých akademiků má za sebou několik publikací v zahraničí a CMB už má za sebou první úspěch na mezinárodním poli. V silné konkurenci získalo loni kontrakt od Evropského parlamentu na vypracování studie o strategických a průmyslových dopadech projektu evropské protiraketové obrany.

V Česku působí na poli mezinárodních vztahů a veřejné diplomacie několik institucí. Mezi ty hlavní lze počítat ty, které se loni podílely na formulaci doporučení k nové strategické koncepci NATO. Těmi jsou Jagello 2000, Asociace pro mezinárodní otázky, Prague Security Studies Institute, Centrum pro transatlantické vztahy CEVRO Institutu, CESES Karlovy univerzity a Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity.

pet natoaktual.cz
zpět na článek