natoaktual.cz

Ministr obrany Metnar se nakazil koronavirem. Cítím se unavený, vzkázal

22. ledna 2021  6:06
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nakazil koronavirem. Informaci potvrdil na twitteru s tím, že onemocnění odhalil test. Důležitou agendu svého resortu chce řešit online z domova.  

Ministr obrany Lubomír Metnar | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„V posledních dnech jsem se necítil dobře a pracoval z domova. Test na covid dnes bohužel potvrdil, že jsem pozitivní,“ uvedl Metnar. Dodal, že má kašel a cítí se unavený. „Ale jsem a snad i nadále budu schopen důležitou agendu řešit online. Přeji všem pevné zdraví,“ vzkázal na twitteru.

Pro armádu je 10 miliard klíčových, pro stát jde o zlomek z rozpočtu

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška počítá ministr s účastí na pondělním videokonferenčním jednání vlády. Ministři by se na něm měli zabývat slíbeným vrácením deseti miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany.

Škrty ve výdajích na obranu a přesun sumy do rozpočtové rezervy si před koncem roku vymínili komunisté výměnou za podporu při hlasováním o státním rozpočtu jako celku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) přislíbil, že se peníze obraně vrátí. Sám ministr Metnar tehdy avizoval, že o vrácení požádá hned na prvním jednání vlády v novém roce 4. ledna. Nestalo se tak, ale vláda přislíbila, že se tak stane do konce ledna.

Ministerstvo obrany by po slíbeném přesunu peněz zpět mělo letos hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun. Z toho na investice do modernizace má být vyčleněno až 25 miliard. Zhruba 15 miliard je na splátky již uzavřených smluv a inkriminovaných 10 miliard na další plánované klíčové nákupy - pásové obrněnce, protivzdušnou obranu a další.

Koronavirus ve vládě má v současnosti také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Z řad ministrů minulý rok nemoc covid-19 prodělali také ministr zemědělství Miroslav Toman, vicepremiér Jan Hamáček či Klára Dostálová z resortu pro místní rozvoj.

inc natoaktual.cz
zpět na článek