natoaktual.cz

Tisíce tun milosrdenství. USA nasazují do boje s virem plovoucí nemocnice

28. března 2020  15:41
Americké námořnictvo nasadilo do boje s šířením nového koronaviru dvě obří plovoucí nemocnice Mercy a Comfort. První už připlula do Los Angeles a bude zajišťovat zdravotní péči nenakaženým lidem, aby se nemocnice ve městě mohly věnovat jen pacientům s COVID-19. Druhá za pár dní dorazí New Yorku.  

Plovoucí nemocnice USNS Mercy amerického námořnictva | foto: DVIDS

Spojené státy mají podle posledních statistik takřka 105 tisíc nakažených novým typem koronaviru. Mrtvých je přes 1 700. Prezident Donald Trump už podepsal nařízení, které umožňuje povolat do boje s nákazou vojáky a členy Národní gardy v záloze. Firmě General Motors vláda nařídí vyrábět plicní ventilátory. Na pomoc extrémně vytíženému zdravotnictví vyrazí také dvě armádní plavidla.

Přes 274 metrů dlouhá nemocniční loď USNS Mercy vyplula před týdnem z mateřské základny v San Diegu a v pátek dorazila do přístavu v Los Angeles. Během nasazení bude zajišťovat zdravotnickou péči pro nenakažené obyvatele města, aby se nemocnice na břehu mohly plně věnovat pacientům s COVID-19.

FOTOGRAFIE

Plovoucí nemocnice USNS Mercy amerického námořnictva
Plovoucí nemocnice USNS Mercy amerického námořnictva
Plovoucí nemocnice USNS Mercy amerického námořnictva
Plovoucí nemocnice USNS Mercy amerického námořnictva

Ulevit by se tak mělo především jednotkám intenzivní péče. Plavidlo má přitom zajišťovat kompletní spektrum péče, včetně operací. „Tato globální krize vyžaduje plnou reakci a jsme připraveni,“ uvedl John Rotruck, velitel armádních zdravotníků na palubě Mercy.

Kolos o výtlaku 65 tisíc tun je plně vybavenou špičkovou nemocnicí s tisícovkou lůžek, tuctem chirurgických sálů, oddělením intenzivní péče, krevní bankou a nejmodernějšími přístroji.

Posádku tvoří 800 zdravotníků amerického námořnictva. „V zásadě budeme fungovat jako záchranný ventil pro místní civilní nemocnice v Los Angeles,“ dodal Rotruck.

Podle amerického ministra obrany Marka Espera je právě pomoc civilním nemocnicím kritickou schopností, kterou armádní plovoucí nebo polní nemocnice mohou nyní poskytnout. „Snížit tlak na civilní nemocnice, pokud jde o pohotovostní služby či traumatickou péči,“ uvedl Esper.

Sesterská nemocniční loď USNS Comfort má podle něj podobně zamířit v příštích dnech z Norfolku do New Yorku.

Ačkoliv jsou americká nemocniční plavidla primárně navržena jako mobilní chirurgická zařízení pro podporu amerických jednotek ve válečných zónách, mají za sebou celu řadu humanitárních misí po celém světě.

Nasazení v Perském zálivu i po vlně tsunami

Konkrétně Mercy má za sebou nasazení v Perském zálivu během operací Pouštní štít a Pouštní bouře v devadesátých letech, ale zajišťovala také zdravotní péči nebo dodávky pitné vody po ničivé vlně tsunami v jihovýchodní Asii v roce 2005. Tehdy zdravotníci na její palubě ošetřili 108 tisíc pacientů.

Plavidlo vstoupilo do služby v roce 1986. Původně šlo o ropný tanker třídy San Clemente, postavený v roce 1976. Přestavba trvala takřka tři roky a stála 200 milionů dolarů. V americkém námořnictvu jde prakticky o třetí největší plavidlo, hned za letadlovými loděmi tříd Nimitz a Gerald R. Ford.

V souladu s Ženevskými konvencemi na palubě nejsou žádné útočné zbraně. Pouze posádka má ruční zbraně na svou obranu. Případný útok na nemocniční loď by byl považován za válečný zločin.

Pokud není plavidlo v aktivní službě, kotví v domovském přístavu v San Diegu. Posádku v té chvíli tvoří jen několik desítek námořníků. Zdravotnický personál pracuje v té době v lékařském středisku námořnictva. Aktivace do plného stavu a vyplutí pak trvá pět dní.

inc natoaktual.cz
zpět na článek