natoaktual.cz

Běloruská armáda je v plné bojové pohotovosti, tvrdí Lukašenko

18. srpna 2020  19:03
Běloruská vojska na západní hranici země jsou v plné bojové pohotovosti, oznámil na schůzce s členy bezpečnostní rady státu prezident Alexander Lukašenko. Armáda v pondělí avizovala zahájení rozsáhlých čtyřdenních manévrů na hranicích s Litvou a Polskem a v úterý potvrdila i zintenzivnění vojenských letů a cvičení protivzdušné obrany v rámci ochrany hranic.  
Běloruská armáda | foto: mil.by

Lukašenko na schůzce bezpečnostní rady státu uvedl, že situace poblíž západních hranic Běloruska se stupňuje. Předtím o víkendu obvinil Severoatlantickou alianci, že západní země v regionu shromažďují vojenské síly.

„Děkuji Bohu, že jsme na to reagovali a nasadili bojové jednotky naší armády na západních hranicích naší hranice a přivedli je k plné bojové pohotovosti,“ citovala Lukašenka agentura Belta.

Podle Lukašenka Bělorusko čelí krizi nejen doma, ale také zvenčí. „A skutečnost, že se jedná o naprosto koordinované akce, již můžeme vidět zcela jasně. Ale to ještě není vrchol,“ prohlásil.

Lukašenko straší vpádem vojsk NATO. Bělorusko spouští velké manévry

Velení běloruské armády v pondělí potvrdilo zahájení rozsáhlých čtyřdenních manévrů v Hrodenské oblasti poblíž hranic s Polskem a Litvou, do kterých se mají zapojit raketové prapory, dělostřelectvo, protivzdušná obrana i výsadková brigáda.

Vzdušné síly pak od úterka zintenzivnily vojenské lety podél běloruských hranic. „Lety probíhají v rámci ochrany státní hranice v běloruském vzdušném prostoru,“ informovala tisková služba ministerstva. K hlídkovým letům má letectvo využívat stroje An-26 a Jak-130 i stíhací letouny.

Severoatlantická aliance jakékoliv spojení se situací v Bělorusku a svými cvičeními v Pobaltí a v Polsku rezolutně odmítla. Šéf Aliance Jens Stoltenberg vzkázal, že Aliance zůstává k situaci v Bělorusku ostražitá a je připravena chránit své spojence, aniž by ale představovala hrozbu pro Minsk.

„NATO nepředstavuje hrozbu pro Bělorusko a v regionu neshromažďuje žádnou armádu. Zůstáváme ostražití, přísně defenzivní, a jsme připraveni odradit od jakékoliv agrese vůči spojencům NATO,“ prohlásil.

Posílenou vojenskou přítomnost v Pobaltí i Polsku spojenci zavedli po ruské anexi Krymu v roce 2014 kvůli obavám některých zemí na takzvaném východním křídle z případných podobných ruských akcí jako na východě Ukrajiny.

Lukašenko po propuknutí masivních protestů v zemi kvůli výsledkům prezidentských voleb tvrdí, že protesty proti jeho režimu jsou řízené zvenčí, například z Polska, Nizozemska, Ukrajiny nebo i Česka. A v této souvislosti opakovaně uvedl, že je znepokojen vojenskými cvičeními sil NATO v Litvě a v Polsku a že na něj pohlíží jako na zbrojení.

inc natoaktual.cz
zpět na článek