natoaktual.cz

Libyjští rebelové mění taktiku, Kaddáfího síly dál útočí

3. dubna 2011  23:42
Boje mezi povstalci a jednotkami Muammara Kaddáfího zuří u města Briga na východě Libye, které se povstalci snaží znovu získat pod svou kontrolu. Spojenci pod velením NATO stále podnikají další údery.  Kaddáfího jednotky se opevnily u budovy místní univerzity v Brize, 800 kiloemtrů od Tripolisu, a pozice povstalců ostřelují děly a raketomety. Povstalecká prozatímní vláda v Benghází požádala NATO o další nálety na Kaddáfího jednotky, dodávky zbraní a výcvik vojáků.

Boje si podle agenturních zpráv vyžádaly za víkend nejméně 20 obětí. Opozice, která dosud postupovala velmi neokoordinovaně, nyní do čela svých jednotek postavila vojáky, kteří zběhli od Kaddáfího. Až za nimi jsou ozbrojení dobrovolníci. Lidé beze zbraně do přední linie vůbec nesmí.

Kvůli lepší organizaci povstalci ustavili zvláštní krizový tým, který má spravovat dobytá území. Povede ho předseda prozatímní vlády Mahmúd Džibríl. Vojenské operace povede bývalý Kaddáfího ministr národní bezpečnosti Abdal Fatah Júnis Ubajdí. Hlavním politickým orgánem vzbouřenců je Přechodná národní rada. Tu zatím uznaly Francie a Katar.

Po několika týdnech bojů je situace následující: Kaddáfího síly vojensky kontrolují západ země s hlavním městem v Tripolisu, opoziční povstalci ovládají východ země s centrem Benghází.

Kaddáfí stále útočí na opoziční města na západě státu - v Misurátě, Jafranu i Zintánu. Spojenci pod velením NATO, které všechny vojenské operace v Libyi převzalo 31. března, každý den podnikají nové letecké údery proti Kaddáfího silám. Podle oficiální situační zprávy dosud Aliance provedla 360 letů nad Libyií, z toho polovina byly útoky na vymezené cíle.

Do povstaleckého Benghází dorazila britská delegace. Mluvčí povstalců odmítl blíže upřesnit její poslání s tím, že mise je "tajná". Vyslání britské delegace později potvrdilo londýnské ministerstvo zahraničí. Členy delegace jsou diplomaté a jejím vedoucím pak britský velvyslanec v Římě Christopher Prentice. Cílem mise je podle Londýna "sběr informací".

Do řeckých Atén odjel libyjský ministr pro evropské záležitosti Abdal Atí Ubajdí, který údajně přivezl předsedovi řecké vlády Kaddáfího poselství. Podle agentur řeckému premiérovi naznačil, že by vedení Libye chtělo uzavřít s povstalci příměří. "Zdá se, že libyjské úřady hledají řešení," citovala řeckého ministra zahraničí Dimitrise Droutsase agentura Reuters.

Ubajdího odjezd z Libye navíc vyvolal spekulace o dalším odchodu člena nejvyššího libyjského vedení do exilu. Ve středu do Británie uprchl ministr zahraničí Músá Kúsa.

inc natoaktual.cz
zpět na článek