natoaktual.cz

Libye vyhlásila okamžité příměří

18. března 2011  15:06
V reakci na rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která schválila vojenská opatření na ochranu obyčejných Libyjců, dnes libyjská vláda vyhlásila příměří a okamžité zastavení všech vojenských operací v zemi. Libyjský ministr zahraničí slíbil, že Tripolis bude chránit civilisty.  


"Rozhodli jsme se vyhlásit okamžité příměří a okamžitě zastavit všechny vojenské operace," prohlásil libyjský šéf diplomacie Músá Kúsa. Libyi prý podle jeho slov velmi záleží na ochraně civilistů.

Režim Muammara Kaddáfí tak po několika hodinách reagoval na noční rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která ustanovila nad Libyí bezletovou zónu umoňuje Západu vojensky zakročit na ochranu civilních obyvatel. Některé státy v čele s Británií a Francií ráno potvrdily, že se na zásah intenzivně připravují a do oblasti do několika hodin vyšlou bojové letouny, aby bezletovou zónu zajistily.

Kvůli rezoluci OSN přes poledne jednali v Bruselu i velvyslanci členských zemí NATO. Severoatlantická aliance jako taková se zatím do případných vojenských operací proti Libyi nezapojí. Aliance ale bude dál intenzivně pracovat na různých možnostech, jak by se mohla zapojit.

Jak potvrdil český velvyslanec při NATO Martin Povejšil, plánování by mohlo být dokončeno do neděle. Aliance už souhlasila s plánem na humanitární operace, plánovači zatím dokončují postup pro dodržování zbrojního embarga a bezletové zóny. Je však nepravděpodobné, že by se o zapojení Aliance mohlo rozhodnout v nejbližších hodinách. Případné vojenské operace tak zatím budou v režii jednotlivých států, nikoliv NATO jako celku.

Podle Povejšila byly po přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN naplněny všechny body, které si Aliance dala do podmínek pro svůj případný zásah - právní základ pro svůj případný zásah, regionální podporu a existenci prokazatelné potřeby aliančního zásahu.

Kaddáfího režim v posledních dnech začal znovu získávat území na východě země, která před časem dobyli povstalci nespokojení s dlouholetou vládou autoritářského vůdce. Vládní jednotky se ve čtvrtek ocitly nedaleko od bašty rebelů - města Benghází, a slibovaly masivní ofenzívu, která by povstání ukončila. K žádnému útoku ale dosud nedošlo.

inc natoaktual.cz
zpět na článek