natoaktual.cz

Letouny NATO už hlídkovaly nad Libyí, Aliance přebírá všechny operace

28. března 2011  21:06
NATO převezme velení všech operací v Libyi během několika dní. Nejde to okamžitě, uvedla mluvčí Aliance Oana Lungescu. Alianční válečné lodě zatím bdí nad dodržováním zbrojního embarga a letouny střeží bezletovou zónu.  "Přechod probíhá. Nejde to okamžitě. Převzetí velení se uskuteční v průběhu několika dní," uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu. Osmadvacítka členských států se dohodla na převzetí všech operací v Libyi v neděli večer. Aliance by měla tedy řídit i letecké a raketové údery proti Kaddáfího jednotkám, které ohrozí civilisty.

Velitel operací NATO v Libyi, kanadský generál Charles Bouchard, potvrdil, že letouny NATO během víkendu převzaly zodpovědnost za dodržování bezletové zóny.

Bouchard odmítl, že koaliční letecké údery proti vládním jednotkám v podstatě poskytují leteckou ochranu postupujícím povstalcům. Kanadský generál trvá na tom, že mise NATO je určena výhradně k ochraně civilistů.

Jak přesně budou operace NATO v Libyi vypadat po převzetí velení a zda budou například letouny útočit na Kaddáfího jednotky, odmítl Bouchard zatím detailněji komentovat. "Nechte to na operační velitele, kteří řídí operace den po dni," dodala k tomu mluvčí Lungescu.

Otázkou také zůstává, jak dlouho bude nová mise NATO trvat. Aliance v současnosti vede nákladnou operaci v Afghánistánu a podle analytiků "nebudou akce v Libyi zrovna levné". Jen týdenní udržování bezletové zóny je odhadováno zhruba na 100 až 300 milionů dolarů. Aliance přitom oznámila, že je připravena střežit nebe nad Libyí 90 dní.

"Je na Organizaci spojených národů (OSN), aby řekla, jak dlouho chce, abychom to dělali," konstatovala Lungescu.

Ne všech 28 členských států se zapojí do operací přímo. Česká republika, stejně jako některé další státy, už avizovala, že se může zapojit například do humanitární pomoci. Jiné země, jako například Nizozemsko, jsou ochotné poskytnout stíhací letouny pro hlídkování v bezletové zóně, ale účast na přímých leteckých úderech na pozemní cíle odmítly.

inc natoaktual.cz
zpět na článek