natoaktual.cz

Kvůli koronaviru nasadí vláda vojáky i mimo nouzový stav

14. července 2020  7:02
Vláda v pondělí schválila nasazení vojáků k záchranným pracím a prevenci šíření koronaviru i mimo nouzový stav. Půjde o zhruba 70 armádních specialistů - mediků, členů odběrových týmů a analytiků. Až do konce roku mají být k dispozici ministerstvu zdravotnictví, hygienickým stanicím či zdravotním ústavům.  

Koronavirova krize. Ilustrační snímek | foto: AČR

Vládní nařízení o nasazení až 68 vojáků má platit do konce letošního roku. „Armáda opět v uplynulých měsících prokázala, že je připravena pomoci tam, kde je třeba a bude to tak i v budoucnu,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Vojáci mají být k dispozici ministerstvu zdravotnictví, krajským hygienickým stanicím či zdravotním ústavům. Podle Metnara půjde o 30 mediků, 28 specialistů z odběrových týmů a 10 specialistů z řad analytiků a koordinátorů.

Pro jejich nasazení musela váda schválit nové nařízení, protože po skončení nouzového stavu v ČR by vojáci jinak nemohli zdravotníky a hygieniky posílit. Už na jaře se přitom ukázalo, že personální kapacity krajských hygienických stanic nestačily a museli je posílit právě armádní specialisté.

Stejně jako na jaře budou vojáci provádět epidemiologická šetření, odběr biologického materiálu k diagnostickým testům a podílet se také na řízení a koordinaci akcí pro zvládnutí epidemie COVID-19.

Ministerstva obrany a zdravotnictví také uzavřely zvláštní dohodu o takzvané „Chytré karanténě 2.0“. Prvních pět armádních týmů pro šetření a odběry bude nasazeno na Karvinsku už od 18. července. „Budou plnit úkoly v rámci hromadných odběrů v Karviné - dole ČSM,“ potvrdil mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava Martin Ogořalek.

O nasazení armády při plošném testování pracovníků OKD vládu požádal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Řekl, že bez pomoci armády není možné šest tisíc zaměstnanců OKD otestovat. Dalšími ohnisky jsou pak Ostravsko a Novojičínsko. Celkem má být takových týmů patnáct.

inc natoaktual.cz
zpět na článek