natoaktual.cz

Další americký konvoj projede Českem. Míří do Maďarska a Rumunska

28. května 2019  8:34
Přes území České republiky projede hlavní část konvoje amerických vojáků, kteří míří z Bavorska na cvičení do Maďarska a Rumunska. Půjde o více něž 350 vozidel a přes 800 vojáků. Z Rozvadova se bude konvoj přesunovat přes Prahu do Staré Boleslavi, kde američtí vojáci přenocují.  
Konvoj americké armády ve Staré Boleslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Malá část amerického konvoje, zhruba 40 vozidel projelo Českem už o víkendu. V úterý se ale na naše území dostane hlavní proud, tedy přes 350 vozidel a zhruba 800 vojáků. Kvůli řadě dopravních omezení, které jsou na jejich plánované trase, a kvůli zajištění plynulého provozu na dálnicích budou vojáci cestovat zejména ve večerních a nočních hodinách.

Američtí vojáci z 15. ženijního praporu a 2. jízdního pluku z německého Grafenwoehru a Vilsecku míří na cvičení v Maďarsku a Rumunsku. „Přesuny zahraničních armád přes území České republiky prověřují schopnosti naší armády poskytnout komplexní logistické zabezpečení a zvládnutí úkolů požadovaných po hostitelské zemi. Současně získává Odbor vojenské dopravy Agentury logistiky ve spolupráci s dalšími státními subjekty cenné zkušenosti s plánováním a organizováním přesunů v mezinárodním prostředí,“ konstatoval šéf sekce podpory ministerstva obrany Štefan Muránský.

Hlavní část konvoje překročí hranice u Rozvadova v úterý večer. Zamíří přes Prahu do Staré Boleslavi, kde je plánován odpočinek. Ve středu 29. května bude opět ve večerních a nočních hodinách konvoj pokračovat ze Staré Boleslavi přes Prahu a Brno na hraniční přechod v Břeclavi.

Konvoj bude rozdělen do 14 proudů vždy se zhruba hodinovým rozestupem. Poslední proud by měl opustit území České republiky čtvrtek 30. května v pozdních odpoledních hodinách. V sestavě budou modifikace kolových obrněnců Stryker a vozidel Humvee, zásobovací vozidla, nákladní a další podpůrná vozidla.

Všechny přesuny po území České republiky budou doprovázet a zabezpečovat příslušníci Vojenské policie v součinnosti s Policií České republiky. Plánované termíny přejezdů se mohou měnit s ohledem na dopravní situaci na trase. Podle ministerstva obrany během přesunu nejsou plánované žádné ukázky pro veřejnost.

Větší konvoje americké armády projíždějí v posledních letech Českou republikou pravidelně. První z nich v roce 2015 vyvolal značný zájem veřejnosti. I když se proti němu zpočátku ozývali hlavně odpůrci NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

inc natoaktual.cz
zpět na článek